Harry Bosch: sveřepý chlap, který se zakousne do případu jako buldok
recenze
Černá skříňka (2013) / BobokingNarodil se prostitutce, kterou později někdo zavraždil, odsloužil dva turnusu ve vietnamské válce, po pěti letech coby pochůzkář v Los Angeles se stal detektivem LAPD. Jmenuje se po slavném holandském malíři, který miloval zobrazování pekla. Řeč je o dneska už kultovní literární postavě detektiva jménem Hieronymus Bosch, mezi lidmi prostě Harry.
Jak už tento životopis asi naznačuje, je detektiv Harry na hony vzdálený moderním foresním kriminalistům, kteří řeší případy raději přes monitory superpočítačů a s použitím neuvěřitelných technologií. Harry Bosch jde na vše spíše s intuicí policisty z ulice, který než sezení v kanceláři preferuje kontakt se světem zločinu tváří v tvář. Dobře vypadající statistiky pro politiky, či líbivé mediální image, mu jsou zcela ukradené. Pro něj práce u policie je o krédu „pomáhat a chránit“. V dnešní době plné byrokratických požadavků a seškrtaných rozpočtů má s tímto přístupem dost problémy. Přesně jako v tomto novém případě nazvaném „Černá skříňka“ (orig. The Black Box, 2012).
Harry Bosch pracuje v oddělení nevyřešených případů a po více než dvaceti letech znovu otvírá případ vraždy dánské novinářky během jarních krvavých nepokojů v ulicích LA roku 1992. Během nich bylo zabito několik desítek lidí a vyrabovány a vypáleny stovky obchodů v „divokém“ jižním LA. Teprve až teď laboratoře zpětně zjistily, že byla zastřelena stejnou zbraní, jako oběti v několika novějších vraždách. Co ale spojuje dánskou válečnou dopisovatelku s obětmi války losangeleských gangů? A kde je ta zatracená pistole?
Z beznadějně vypadajícího případu M. Connelly skládá cihličku po cihličce podobu příběhu dokonale propojujícího současné případy s tím z minulosti. S filozofií, že účel světí prostředky, nám vykresluje svého hlavního hrdinu – detektiva Harryho Bosch – jako úžasnou postavu pokračující ve šlápějích hrdinů klasické americké drsné detektivky. Sveřepého chlapa, který se zakousne do případu jako buldok a nic ho nezastaví, dokud vše nebude podle jeho gusta vyřešeno. S mistrovstvím jemu vlastním dokáže čtenáře neustále překvapovat jeho dedukcemi a následnými překvapivými zvraty děje. To vše dokonale okořeněno popisem světa zločinu s jeho chladně uvažujícími bestiemi v lidské podobě.
Řada s Harry Boschem, která začala v roce 1992 knihou „Černá ozvěna“, má už téměř dvě desítky pokračování, a jak dokazuje kvalita zatím poslední z nich – „Černé skříňky“ – nějakou „únavu z opotřebování“ hrdiny není vidět.
Vydalo ostravské nakl. DOMINO na konci roku 2013, překlad Jiří Kobělka.
Černá skříňka Michael Connelly
Kdyby ještě žil Chandler, psal by jako Connelly. A Phil Marlowe dnešní doby by se jmenoval Harry Bosch. Je rok 1992 a Harry Bosch se ocitá ve víru pouličních výtržností, které paralyzovaly celé Los Angeles. Město je vydáno napo... více