Jak tak koukám, už jsem dlouho nenapsala žádnou recenzi. Je na čase to napravit. To se mi takhle ke konci léta dostala do ruky opět jedna kniha z historie. Ze školy už nějaký ten pátek jsem, ale nikdy není na škodu oprášit si vědomosti, vykopat vzpomínky na hodiny dějepisu a jako bonus se dozvědět něco nového. A když je to navíc podáno jasně, srozumitelně a čtivě. Nu, to si dám líbit.
Protentokrát jsem se nenořila do přílišných historických hlubin a vydala jsem se na expedici do Rakouského císařství za vlády Františka Josefa. O tomto panovníkovi toho byly napsány celé stohy papírů, publikací a studií, přesto se Friedrich Wiessensteiner pokusil na tuto mnohokráte omílanou látku nahlédnout poněkud jinak a po svém.
Každého z nás ovlivňují vnější skutečnosti a lidé okolo nás. Nejinak tomu bylo i v případě jednoho z nejdéle úřadujících vladařů. Jak už sám název knihy napovídá, Františka Josefa velmi ovlivnily ženy a my se můžeme vydat po jejich stopách.
Nebude zřejmě žádným překvapením, že tou nejdůležitější ženou v císařově životě byla jeho matka Žofie. Sebevědomá a cílevědomá katolička, která si šla za svým a měla potřebu plně ovládat situaci kolem sebe a příbuzenstva, o čemž svědčí i fakt, že se pokoušela dostat zcela do své výchovy i panovníkovo potomstvo.
A tím se dostáváme k dalším důležitým představitelkám něžného pohlaví. K Františkově ženě Alžbětě. Že vám to jméno nic neříká? Ale no tak, kdo nikdy neslyšel o Sisi? Císařova životní láska byla okouzlující a nádherná žena, bohužel trpící pocity úzkosti, depresemi a melancholickými náladami. Svému muži dala tři dcery, z nichž se dospělosti dožila Gisela a Marie Valérie, a jednoho syna – následníka trůnu Rudolfa.
A nesmíme zapomenout ani na císařovu oblíbenou vnučku Alžbětu Marii. Vskutku zvláštní osoba, jež se vzdá svých dědických práv, aby mohla uzavřít nerovný sňatek, v němž nakonec kýžené štěstí nenachází, do povědomí lidí se zapíše jako „rudá arcivévodkyně“ a nakonec umírá zbavena svého majetku v neutěšených poměrech.
A aby autor ukázal, že Jeho císařská výsost František Josef nebyla žádný svatoušek, seznámí nás i s panovníkovými milenkami. Přestože císař celý život miluje svou Sisi, která se mu bohužel postupem času více a více vzdaluje, nachází útěchu v náručí dvou krásných žen, jež zahrnuje peněžními a dalšími dary. Jsou jimi krásná vídeňanka Anna Nahowská a okouzlující herečka Kateřina Schrattová.
Od této knihy nečekejte žádný hluboký politický rozbor tehdejší doby, ani pitvání v panovníkových státních rozhodnutích se nedočkáte. Zato se připravte, že poznáte Františka Josefa jako člověka, který si i v moři povinností a horách dokumentů dokázal najít čas pro svou rodinu a ženy, na nichž mu záleželo. Uvidíte, že dokázal být vzorný syn, milující manžel a otec, rozmazlující dědeček a štědrý milenec.
Jako panovníkovi by mu mohla být vyčítána spousta věcí, ale to nechme na fundovaných odbornících. Já jsem si s chutí přečetla průřez jeho životem z jiné stránky.
Kniha není příliš dlouhá, vše je podáno jednoduchým a úsporným jazykem s důrazem na fakta. Nejde o žádnou beletrii, přesto mi nepřišlo, že by to ubíralo dílu na kvalitě nebo čtivosti. Člověk se nemusí brodit potoky spisovatelské omáčky ani dusivou bažinou zbytečných a nudných dat, soupisů recepcí, diplomatických jednání a podobných věcí.
Stručná, zajímavé, srozumitelné. Přesně tak si představuji stravitelně podanou porci historie.
Ženy v životě císaře Františka Josefa Friedrich Weissensteiner
Na základě aktuálního stavu bádání podává historik Friedrich Weissensteiner nový, živoucí obraz monarchy – od poslušného syna k panovníkovi z Boží milosti, od velkorysého manžela, milujícího otce a dobrotivého dědečka až k žárlivé... více
Moc dobře jsi to napsala. Takhle si představuji recenzi ke knize. Jasně a stručně napsáno, lákavě pro mě, čtenáře. Jako běžný člověk potřebuji přesně tenhle úhel pohledu. Díky