Láska na pustém ostrově

recenze

Na ostrově (2013) 4 z 5 / Morisa
Na ostrově

Zajet si na dovolenou na Maledivy zní naprosto senzačně. Vidina horké pláže, azurově čisté vody a zářících západů slunce je prostě jen kousíček od zhmotnění kdečích představ o nebi. Anebo ještě lépe o Ráji.

Jenže ne vždy se všechno vydaří a jde podle plánu tak, jak vy toužíte. Někdy se pokazí počasí a jindy zase ztroskotáte na pustém ostrově.

Přesně to se stalo šestnáctiletému TJovi a jeho letní učitelce Anně. Když společně letěli na Maledivy, kde měla Anna TJe doučovat, aby se po vážné nemoci mohl vrátit do školy mezi své vrstevníky, letadlo havarovalo. A oni jediní přežili.

Díky zásahu milosrdného osudu, nebo prostě jen náhodě, se hlavní hrdinové dostávají na zapomenutý ostrov. Odtud se začíná odvíjet strhující drama dvou lidí, kteří se ocitají v situaci, se kterou ani v těch nejbujnějších snech nepočítali, v situaci, na kterou se nedá připravit.

Jsou na tom celkem mizerně a nějakou dobu to vypadá, že nejspíš nepřežijí. Nemají vodu, nemají jídlo, nemají nástroje. Jediné co mají, jsou vzpomínky na Robinsona. A pak taky trochu lidské touhy přežít, která je silnější, než všechna tropická úskalí. Jen díky tomu dokážou vše překonat a jakž takž se na ostrově zabydlet.

Jenže to zdaleka není konec jejich ostrovního dobrodružství, naopak, to byl teprve začátek, to hlavní teprve přijde. Týdžej totiž velice rychle potom, co dvojici přestane hrozit nebezpečí smrti, zjistí, jak je jeho třicetiletá učitelka atraktivní žena. Však je TJovi teprve šestnáct, moc zkušeností s dívkami tedy nemá. Takže už jen pomyšlení na krásnou Annu mu dělá potíže s hlídáním svých pudů, ale i emocí.

Lehké to ovšem není ani pro Annu, která si sice svoje sympatie k mladíkovi nebude chtít dlouho přiznat, ale později to vzdá – je to mocnější než ona. Jejich vzájemné sbližování ale není tak vášnivé, jak by se na tropickém ostrově mohlo zdá. Mezi dvojicí je plno rozpaků a obav. A když si konečně oba uvědomí, že se milují, přijde záchrana.

Čekali byste nejspíš konec, že? Chyba lávky, příběh pokračuje dál a dál pokračují i velké problémy těch dvou. Přece jen pro pár s tak výrazným věkovým rozdílem je dost obtížné vystupovat na veřejnosti. Ano, jsou to celebrity, jsou to přeci noví Trosečníci! Zkrátka jejich vztah, který chtějí utajit, prochází úskalími, o jakých se jinam na ostrově ani nesnilo. Protože ta džungle a divočina, které říkáme civilizace, je mnohem nebezpečnější, než ta opravdová.

Na ostrově je velice realistický příběh dvou ztracených lidí, jejich touze po přežití a znovu objevení. A to nejen záchranáři, ale především sami sebou. Navíc se v knize střídá mnoho emocí i vtipu, rozhodně to není jen sólo lásky a vášně. A i když by se snad mohlo zdát, že kniha hned napoprvé ukazuje vše, co má, tak je naopak plná metafor a symboliky.

Jsem příběhem velice mile překvapená a jsem velice ráda, že jsem se nechala přesvědčit a přečetla jsem si ji.

Na ostrově Na ostrově Tracey Garvis Graves

Na Maledivy se většinou jezdí na dovolenou. Třicetiletá učitelka Anna však bude na jednom z jejich ostrovů trávit léto neobvyklým způsobem. Má pomoci šestnáctiletému Týdžejovi dohnat školu, kterou zameškal kvůli boji se zákeřnou c... více