Marťan
recenze
Marťan (2014) / Kmotr99Čtenáři odjakživa prahli po dobrodružství. Ještě nedávno byl trosečník na opuštěném ostrově tou nejdivočejší představou. Od dob Robinsona Crusoea se toho ale hodně změnilo, přirozená lidská žízeň po dobrodružství však zůstává stejná. Robinsonem nového tisíciletí je astronaut Mark Watney, hlavní hrdina prvotiny Andy Weira Marťan. Jde o bezesporu pozoruhodnou knihu, která vyvolala (i díky filmové adaptaci Ridleyho Scotta, která na sebe nenechala dlouho čekat) nebývalý zájem. Knihu Weir, povoláním programátor a velký fanoušek do vědy, původně zveřejňoval na pokračování na svém blogu, kde čtenáři mohli prostřednictvím komentářů ovlivňovat budoucí vývoj. Na přání fanoušků ji autor zpřístupnil za symbolickou cenu na serveru Amazon a až v roce 2014 prodal práva na vydání společnosti Crown Publishing.
Marťan se odehrává v blízké budoucnosti. Klidně by se mohlo jednat o současnost. Několikačlenná Mise Ares 3 přijde v průběhu písečné bouře na Marsu o svého člena, botanika a inženýra Marka Watneyho. Zbytek posádky jej přirozeně považuje ze mrtvého a brzy na to opouští rudou planetu vstříc Zemi. Mark je přitom na živu a dělá vše pro to, aby přežil. Pro budoucí pokolení si píše deník. Čtenář pak sleduje jeho moderní robinzonádu, od vyrábění vody po pěstování brambor. Watneymu se po usilovné práci podaří nemožné: obnoví spojení se Zemí a napínavé záchranná mise může začít.
Ještě více než klasiku Daniela Defoea připomíná Marťan Verneův Tajuplný ostrov. Stejně jako Cyrus Smith a jeho přátelé, z ničeho začíná i Mark Watney a postupně vytváří z nehostinného prostředí místo k přežití. Stejně jako Jules Verne, i Weir si zakládá na zázracích nejnovější vědy a s technickými detaily to možná trochu přehání. Začněme ale pozitivy.
Nestává se často, že by vědecko-fantastická kniha vzbudila takový zájem a ohlas mezi většinovým čtenářstvem. Weirův debut se od klasického sci-fi v mnohém odlišuje, a proto je atraktivní i pro čtenáře, kteří knihy tohoto žánru normálně nečtou. Marťan je napínavá kniha s mnoha zvraty. Pomineme-li, že se kniha odehrává ve vesmíru, jde spíš o thriller než čisté science-fiction. Forma deníku je úderná a osobní. Zpestřují ji časté střihy do Houstnu k týmu z NASA, který má na starosti Watneyho záchranu. Navíc, Watney je sympaťák se smyslem pro humor. Sarkasmus ho neopouští ani v těch nekritičtějších situacích, což dělá to knihu mnohem stravitelnější a zábavnější. Narážky hlavního hrdiny dokazují, že humor může fungovat i v chladném žánru jako je sci-fi.
Bohužel, přestože je kniha poměrně vtipná a zábavná, je znát, že ji psal spíš než spisovatel velký fanoušek do vědy. Weir se snaží, aby byla jeho kniha z vědeckého a technologického hlediska co nejvěrnější skutečnosti. To je jistě chvályhodné, naneštěstí v sobě své geekovské já dostatečně nezkrotil a detailních popisů nejrůznějších oprav a procesů je pro “normálního” čtenáře prostě zbytečně moc.
I když je Marťan z exaktního hlediska bez chyby, knize schází prvek snad ještě podstatnější, a to i v případě sci-fi. Weirovi postavy, v čele s hlavním hrdinou, se nechovají příliš uvěřitelně. Psychologie je autorovou největší slabinou. Mark Watney stráví na pusté planetě více než rok, aniž bychom zaznamenali větší úzkost nebo depresi. Nejenže je nepředstavitelně dlouhý čas úplně osamotě, navíc mu každou chvíli hrozí smrtelné nebezpečí. S odstupem pak Watney působí spíš jako super-hrdina, který si poradí s každou situací (a ještě o ní poté napíše humorný report), než jako lidská bytost s uvěřitelným charakterem. Ve výsledku tak i již zmíněný humor tak trochu vyšumí do ztracena.
Marťan, byť označován za jednu z nejlepších sci-fi knih posledních let, potěší běžného čtenáře možná víc než skalního fanouška science-fiction, který je zvyklý na velkolepé vize budoucnosti a díla s jistou filozofickou až existenciální hloubkou. Takové ambice Andy Weir neměl a bylo by hloupé mu to vyčítat. Podařilo se mu totiž napsat napínavou, vtipnou, prostě oddechovou knihu, která se navíc odehrává v atraktivním prostředí. Nic víc, nic míň.
Marťan Andy Weir
Pred šiestimi dňami sa astronaut Mark Watney stal jedným z prvých ľudí, ktorí pristáli na Marse. Dnes nepochybuje, že bude prvý, kto na ňom aj zomrie. Spočiatku úspešná misia na povrchu Marsu sa musí predčasne ukončiť pre piesočn... více