Memento

recenze

Memento (2014) 4 z 5 / MarekG
Memento

Chtěli jste někdy vědět, jak se cítí feťák? Jak se cítí při absťáku? A jak se cítí když je totálně sjetý? Radek John dává v této knize, částečně založené na skutečných událostech, dokonalou odpověď.

Michal, student gymnázia, který je hlavním hrdinou knihy, se potácí pražskými ulicemi. Od pusy mu odkapává zpěněná krev a drogové opojení plné nádherných výjevů a halucinací je totam. O několik hodin později se probouzí v nemocnici, kde lékaři právě zachránili jeho život, což mu ovšem nebrání o několik dní později shánět další dávku pro něho i jeho přítelkyni Evu. Jejich život se začíná točit okolo jediné věci, kde sehnat další dávku. Příběh ubíhá a my jsme svědky zoufalé touhy po všech možných omamných látkách, po touze zažít několik minut blaha, zdaněných dlouhými hodinami utrpení plnými bolesti a depresí. Procházíme zanedbané byty drogových dealerů, vidíme zoufalé snahy závislých sehnat další dávku. Vidíme cestu hlavních hrdinů na absolutní dno.

Memento je sondou do duše drogově závislých v osmdesátých letech minulého století. V době, kdy většina občanů budujících svou prací socialistické Československo, nemělo o existenci něčeho jako drogy ani ponětí, kvetl obchod s drogami ve velkém. Pervitin nebyl dokonce ani na seznamu zakázaných látek! Kniha obsahuje neuvěřitelně silný příběh drog na našem území a je zřejmě jedinou knihou s tématikou drog odehrávajících se u nás. Svět čichačů, šňupačů a bůhví koho ještě je v knize popsán tak dokonale, že cítíte naprosté zoufalství závislých, touhu po uzdravení i touhu po další dávce. Touhu tak velkou, že občas zůstává rozum stát nad činy, co jsou schopni závislí pro drogu vykonat, počínaje prostitucí a až po vraždy a loupeže, jejichž cílem jsou lékárny a ordinace plné lékařských receptů jen čekajících na vypsání. Pokud jsou feťáci trochu šikovní, můžou si drogu uvařit sami, to se ale pak život stává věčnou snahou ochránit svoji várnu před nenechavými zájemci o dávku, z nichž někteří se nezdráhají použít zbraně. Kniha nás provede vězením, vojenskými kasárnami, zapadlými pražskými uličkami a zanedbanými byty, kde žijí a umírají lidé, převážně ještě děti, díky drogám. Zničené životy kvůli látkám, díky kterým přestávají být lidé lidmi. Snaha bránit svou dávku, odhodlání skrýt vše před vlastní rodinou, kterému ani nepomáhá to, že pokud nechodíte několik týdnů do práce, tak se o vás začne zajímat policie, která, pokud vás nezavře za distribuci drog, tak za příživnictví určitě.

Kniha stojí jednoznačně za přečtení. Neobvyklé střídání pohledů s první a třetí osoby sice může na začátku dělat problémy, ale časem si zvyknete a nevšední čtenářský zážitek si užijete plnými doušky. Bohužel v dnešní době se stává čím dál více, zejména mladých lidí oběťmi drog a proto je velká škoda, že kniha není více známá a doufám, že pokud jste recenzi dočetli až sem a Memento si opravdu přečtete, budete poselství této knihy šířit dál.

Memento Memento Radek John

MEMENTO je román o narkomanech. Tato věta říká sice to nejdůležitější, ale zdaleka ne všechno. Především nevypovídá o tom, že autor pojal svou prózu jako svědeckou výpověď – nikoli jako příběh „o nich“, ale jako „jejich“ příběh. Č... více