Mlha, která zabíjí!

recenze

Králova mlha (2022) 4 z 5 / bookbug_cz
Králova mlha

Leviar rozhodně zaujme už na první pohled svou krásnou obálkou. Nebudeme si nic nalhávat, ale FRAGMENT vyrábí jedny z nejkrásnějších knižních obálek vůbec a v mé knihovně mají své čestné místo.

Králová mlha vypráví dobrodružný příběh několika zdánlivě odlišných lidí, kteří jsou vinou osudu a společných zájmů, nuceni spojit síly a bojovat. Aleš Diviš stvořil svět, ve kterém vládne magie a podivná síla Leviar, temnota, která jedince obdaří pozoruhodnými schopnostmi. Kromě toho kdysi v Sylothysu, říši pěti království, došlo k tragické zradě králová syna Merontha. Ten kradl, unášel, vraždil a jako zločince ho taky poslali do žaláře ardonalské věznice, ze které se mu ale podařilo uniknout. A zrodil se Bílý král, který na dalších 300 let strachy ochromí celou říši. Jenže pak se jednoho krásného dne objeví Rheen, který si usmyslí, že už bylo strachu dost a nechá se prohlásit za nového krále. A tímto rozhodnutím probudí kletbu tzv. Bílého krále zahaleného v mocné a krvežíznivé mlze, temnotě, která slíbila, že si najde každého, kdo se opováží zaujmout Meronthovo místo na královském trůnu.

V knize nenajdete romantickou linku, což byla milá změna oproti young adult fantasy, které tak hojně čtu. Na místo toho vás čeká dobrodružná výprava zloděje Nydeona a jeho přátel, které posbíral po své cestě. Berou si za cíl zjistit víc o Bílém králi, jak funguje síla Leviar a jak mocná je mlha, která zabijí. Možná taky zodpovědět pár osobních otázek, které vyplouvají na povrch. Příběh zažije hned několik zvratů, které vás ale v průběhu knihy taky napadnou. Asi bych shrnula tento první díl jako takový předváděcí, kdy nás autor seznamuje s postavami, fantasy světem a především s různými tvory, kteří zde žijí. K rozuzlení a pochopení vám bude chybět pokračování.

Pro někoho, kdo s fantasy začíná, je tahle kniha ideální. Mě osobně by se líbila hlubší propracovanost postav, abych si s nimi dokázala vytvořit nějaký vztah.


Králova mlha Králova mlha Aleš Diviš

Úvodní část hrdinské fantasy série českého autora plné magie a dobrodružství. Sylothys, rozmanitá říše pěti království bez jediného krále, je v nebezpečí. Nekonečný příliv satyrů a mlhy neustává a hrozí, že celou zemi zahalí bílá... více


Komentáře (0)

Přidat komentář