Formou beletrie vypráví dějiny Rumunska v 89. Tvrdá diktatura, sledování, informátoři. Žádné soukromí, hlad, fronty na jídlo. Dědeček hlavního hrdiny Buno je pro Cristiana hrdina. Poslouchá rádio svobodnou Evropu a učí ho, že nikomu nesmí věřit.
To ostatně za chvíli poznává sám. Zjistí, že i v jeho okolí jeho známý jsou nejspíš informátoři a pod výhrůžkou donáší na všechny okolo sebe. I on se dostává pod nátlak režimu a musí donášet na americkejo kamaráda.
Píše si deník, kam vypisuje pravdu o režimu, vtipy i myšlenky. Deník pak položí na stůl amerického velvyslance a doufá, že pomůže rumunskému lidu se osvobodit. Už nemá co ztratit…
Byla to velmi silná kniha na emoce. Pro mě to byl další dílek skládačky do historie Evropy. Nevěděla jsem, že padli komunistické režimy postupně v Československu, Maďarsku, Německu, Rumunsko bylo poslední.
Prostředí bylo nepřikrášleně vykreslené z té doby. Bylo mi špatně, jak moc dobře byla kniha napsána. Byla jsem totiž v knize a prožívala jejich osudy s nimi. Moc dobře napsané.
Zamilovala jsem si Bunu, Cristiana i Lilianu. Cici jsem nechápala, ale v epilogu je zodpovězená pravda, kterou se Cristian dozvídá až dvacet let po té že spisů. Knihu doporučuji. I na slzy došlo.
Musím tě zradit Ruta Sepetys
Nikomu nevěř, nic neříkej. Strhující román od autorky bestselleru V šedých tónech. Rumunsko, 1989. Sedmnáctiletý Cristian Florescu sní o tom, že se stane spisovatelem, ale Rumuni nemají svobodu snít. Režim diktátora Nicolaea C... více