Musím tě zradit
Ruta Sepetys
Nikomu nevěř, nic neříkej. Strhující román od autorky bestselleru V šedých tónech. Rumunsko, 1989. Sedmnáctiletý Cristian Florescu sní o tom, že se stane spisovatelem, ale Rumuni nemají svobodu snít. Režim diktátora Nicolaea Ceauşesca provází izolace a strach. Na Cristiana se zaměří tajná policie a nutí ho, aby donášel na své blízké. Mladík se rozhodne riskovat vše, aby odkryl pravdu o režimu a ukázal světu, co se v jeho zemi děje. Když přijde čas, dychtivě se připojí k revoluci a je odhodlaný bojovat za změnu. Jaká je však cena za svobodu?... celý text
Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: 2022 , CooBooOriginální název:
I Must Betray You, 2022
více info...
Přidat komentář
Neuvěřitelná knížka o tom, kolik podob může mít zrada. Jsem moc ráda, že jsem se mohla dozvědět něco nového z historického hlediska -o Rumunsku jsem nevěděla zhola nic. A jak už to u této spisovatelky bývá, kniha se četla sama, nemohli jste přestat .
Realisticky a poutavě napsáno.
O Rumunsku jsem věděla jen to, že je to chudá země s nádhernou přírodou a že tam lidé neměli a nemají lehký život. Ale o tom, co se tam dělo před revolucí, jsem neměla ani potuchy.
Knížka se mi moc líbila.
Věřím, že spousta z vás má knihu dávno přečtenou, takže chápete, co jsem u čtení prožívala.
Mladý, chytrý kluk, plný ambicí a odhodláním vše zvládnout i v nelehké době se ocitá v situaci, která ho ani nenapadla. Vydíráním skrz rodinu z něj udělají informátora.
A začíná obrovský boj nejen s krutou dobou, ve které se Rumunsko nacházelo samo o sobě, ale i se sebou. Co dělat? Morální dilema jako blázen a řekněme si to narovinu, kdo z nás by nepomohl rodině a nešel do toho...?
Kniha je psaná jako román, ale je v ní spousta pravdivých historických faktů, takže si myslím, že by si ji měl přečíst každý a hlavně že i většinu bez problému zaujme. Není to žádný strohý informativní popis hrůz.
Všechny postavy mi nějakým stylem přirostly k srdci. Ať už tím, že jsem je měla ráda, nebo opakem. Bravurně a úderně popsány a vykresleny, ostatně jako vše v příběhu.
Konec byl drsný, smutný a hrozně frustrující, zároveň ale plný naděje, hrdosti národa a odhodlání. Plakala jsem, nebudu vám říkat že ne!
Tohle dílo mě neskutečně překvapilo. Mělo absolutně vše, co si od takové knihy představuji a myslím, že je hodně multigenerační, že opravdu každý si ten styl zamiluje v něčem jiném. Do škol a povinné četby!
Tenhle měsíc mě potkalo několik knih, které mají našlápnuto na top roku a tahle mezi ně rozhodně spadá. Přečtěte si to.
Už dlouho jsem tak nebrečela u knihy, jako u téhle. Hluboce se mě dotýkala, neboť si tuto dobu převratu vzpomínám. A také se mi vybavuje, jak se díval můj děda na zprávy, kde ukazovali naše studenty, jak demonstrují, plakal a říkal, neblbněte, vždyť vám něco udělají. No a pak jsme jezdili do Prahy na Letnou také zapáleně skandovat a zpívat.
Krásně napsaná kniha, kdy je těžko rozeznat dobro a zlo, přítele a nepřítele.
Moc silný příběh v nelehké době v hrozných podmínkách, trochu mi to připomínalo Severní Koreu. Život v šedi a ve tmě, ve strachu a v zimě. Zase jsem si rozšířila obzory. Je to i poučné a dala bych to do povinné četby, aby dnešní mládež věděla, jak strašným podmínkám museli lidi čelit.
Sedmnáctiletý Cristian by mohl přemýšlet o tom, jak se jednou po škole stane spisovatelem. Jenže to by nesměl žít v roce 1989 v Rumunsku. Všichni obyvatelé tu žijí ve strachu z diktátora Nicolaea Ceaușesca. Jednoho dne se na Cristiana zaměří tajná policie, která ho nutí donášet na své blízké. Má ale také šanci jistým prostřednictvím odhalit celému světu, jaký režim v Rumunsku vládne. Podaří se mu to?
Kniha je vyprávěna v ich formě z pohledu Cristiana. Jak bývá v knihách autorky zvykem, i zde si vybrala jednu historickou událost, kterou zpracovala do příběhu, který je vhodný pro různé věkové skupiny. Krátké kapitoly vás posouvají ve čtení neuvěřitelnou rychlostí a než mrknete, jste na konci. S pocitem, že víte něco dalšího z moderních dějin, na které už na hodinách dějepisu nevyzbyl čas, a také s uvědoměním, že si v dnešní době nemáme na co stěžovat.
Revoluce v Rumunsku proběhla měsíc po té naší. V knize byla také zmíněná, spolu s dalšími několika státy, které pro Cristiana byly nadějí, že by se to snad jednou mohlo povést i u nich. Nicolae Ceaușescu skončil svým vzděláním na základní škole, přesto spolu se svou manželkou dokázali ovlivnit celý stát, jehož obyvatelé žili v úděsných podmínkách a báli se cokoliv říct, protože nikdy nevěděli, kdo z nich je zrádce.
S tím přesně bojoval i Cristian. Byl zrádcem někdo z jeho rodiny? Dívka, která se mu líbila? Nejlepší přítel? Komu se mohl svěřit s tím, co se po něm chce, když nevěděl, komu věřit? Říct pravdu nebo lhát bylo v tomto režimu to nejtěžší rozhodnutí. A tresty za jedno nebo druhé byly takové, že na to dotyčný už nikdy nemohl zapomenout. Zůstaly jizvy na těle i na duši.
Autorka mě opět nezklamala a já už se teď těším na její další zpracovaný náhled do historie.
Kdyby šlo dát hvězdiček šest, dala bych je. Je to kniha, na kterou nezapomenu. Dobu, o které se píše si pamatuji jako malá holka a pamatuji si i popravu Nicolase Ceauşesca a jeho ženy. Dost mě to tenkrát zasáhlo. Kniha Musím tě zradit by měla být povinná četba o zlu a politice jedné strany a diktátorství. O tom, jak rychle se může ze svobody stát nesvoboda a jak rychle na to lidé přistoupí a stanou se z nich žijící mrtvoly. Zvláště za okolností posledních dní a let toto mějme jako výstrahu.
Příběh se odehrává na pozadí vlády komunistického diktátora Nicolae Ceausesca. Rumuni žijí v neustálém strachu z vlády a jeden druhého. Bez adekvátního jídla, elektřiny, lékařské péče, oblečení, spojení s globální komunitou byli Ceausescu a jeho následovníci schopni spáchat některá z nejhorších lidských zvěrstev.
Příběh je vyprávěn v krátkých kapitolách, díky čemuž je kniha lépe stravitelná. V žádném případě to není snadné čtení. Koneckonců, tato kniha pojednává o rumunské revoluci, která se odehrává v roce 1989. Jednoduché věci, které někdy považuji za samozřejmé, jako je přístup k elektřině v noci, přístup do obchodu s potravinami, jsou pro Christiana a jeho rodinu jedny z nejtěžších věcí. Věci se ještě více zkomplikují, když se kniha začne zabývat počátky rumunské revoluce. Je opravdu srdcervoucí sledovat lidi, kteří tolik vytrpěli, jak povstanou, aby ukončili diktaturu, jen aby se ocitli zpět v podobné situaci.
Jednou z mých oblíbených částí každé knihy Sepetys je psaní. Je to vždy tak lyrické a dokáže skvěle zachytit emoce za postavami. Tato kniha nebyla jiná. Čtenáři pocítí Christianovo trápení, jeho touhu být někde jinde, jeho boj s první láskou a snahou přežít. Nasála jsem každý svět a spojila se s Christianem způsobem, který jsem nečekala.
Dobře napsané, krátké kapitoly vás nutí číst dál a dál, jak to celé asi dopadne. Velké štěstí pro náš národ, že naše revoluce byla "sametová". Sama jsem zažila cestou vlakem do Bulharska a žebrající děti na nádražích v Rumunsku v roce 1988 a 1989. Vědělo se o tom a tak jsme měli připravené alespoň sušenky a sladkosti a házeli je dětem z okénka. Vzpomínám na večerní část cesty, kdy jsme jeli kolem nějakého sídliště a všude byla tma, v oknech se nesvítilo. Měli vypnutou elektřinu, pro nás nepochopitelné. Knihu určitě doporučuji přečíst.
Hezky popsaná část historie Rumunska, musela jsem si knihu dávkovat. Neznala jsem podrobnosti této revoluce, určitě stojí za přečtení.
Tak silný příběh. Kniha je velmi čtivá, díky krátkým kapitolám vám stránky budou utíkat pod rukama. Tuto knihu nechci úplně hodnotit, protože i když je příběh “smyšlený zakládá se na reálných výpovědích.
Celý příběh je hrozně smutný a nervy drásající. Druhá polovina knihy mi zlomila srdce a brečela jsem až do konce. Tolik bolesti, tolik zmařených životu, tolik nezodpovězených otázek.
Tohle si určitě přečtěte, protože já osobně jsem o této situaci v Rumunsku nevěděla téměř nic a ptám se, proč se o tom nemluví? Je X historicky významných událostí, které si už nepřipomínáme a je to taková škoda. Je škoda že všechny ty události dávných dní, si nepřipomínáme právě takovouto formou. Protože právě osudy lidí, a vzpomínky, nám daji nejvíc. Protože ty všechny pocity které třeba zrovna z této knihy dokážete cítit, jsou tak silné a měli bychom se z nich poučit. Pro příště.
Tato kniha se mi asi nejlépe četla, zatím, od této autorky. Možná i to téma mi bylo bližší, než ty ostatní a těšila jsem se, jak příběh dopadne. Určitě doporučuji si přečíst.
Tak tohle jsem skutečně nečekala že knihou dostanu.
Věděla jsem, už na začátku, že to bude nelehké čtení ale vůbec by mě nenapadlo, že mě ta kniha na konci vyplivne úplně semletou. Dokonce jsem pak nedokázala večer spát, protože se mi pořád honila hlavou.
Kniha vypráví o tom, jak neskutečně těžký může být lidský osud když není v našich rukách a co všechno musí člověk udělat jen pro to, aby přežil nebo ochránil své blízké. A jak moc musí bojovat za to aby, ve světě který je prolezlý útlakem a donášením, dokázal být pořád sám sebou.
Dalo mi to neskutečně mnoho a až se z toho trochu vzpamatuju pustím se do dalších knih od této autorky. Jsou to knihy které rozhodně nezapadnou v zapomnění, až takový příběh v nich je.
První kniha od Ruty a byl jsem docela překvapený. Z toho, že jsem o tom neměl ani páru. Toto se opravdu ve škole nevyučovalo a moc se o tom nemluvilo. Opět jsem musel zapojit Wikipedii a jsem v šoku. Strašná doba. Vím že v Československu to bylo podobné a v KLDR to tak stále je. Jen mi přišlo, že to mohlo jit více do hloubky. Jen v podstatě knižní konstatování fakt.
Zkusím i další díla ale dnes to za plno nebude. 85%
Od Ruty Sepetys mě ještě žádná kniha nezklamala. Opět něco z pohnuté historie 20. století ale napsáno lehkou rukou. Čte se sama.
ČV: Splňuje 2 loňská témata - boj za lidská práva + autor nosí brýle
Není kniha, která by mě to této autorky nenadchla, ale tahle je za mě zatím nejvíce emotivní. Už z toho, že jsem sama Rumunsko navštívila a mohla jsem se vcítit do hlavních postav, kde se vše odehrávalo.
Nemám slov. Ano databáze knih mi svými 93% naznačovala, že kniha bude dobrá. Má sestra, která knihu četla, mi tvrdila, že je dobrá, ale to mě ani zdaleka nepřipravilo na události konce roku 1989 v Rumunsku.
Už dlouho se mi nestalo, že bych o půlnoci byl v půlce knihy a věděl, že ji prostě musím dočíst (ano druhý den ráno, když jsem vstával do práce jsem si nadával, ale pro svobodu se musí něco obětovat :) ).
Autorka skvěle popsala zmar a zoufalství běžných lidí, kdy musí několik hodin čekat ve frontě, aby získali kus chleba, nebo konzervu prošlých fazolí, které si přinesou do zmrzlého bytu, kde se celá rodina mačká na několika málo metrech čtverečních, zatímco režim hlásá jak se všichni mají krásně v komunistickém ráji.
Měl jsem povědomí o tom, že Ceaușescu byl diktátor, ale že to bylo až takhle zlé... Můžeme být jenom rádi, že v ostatních zemích došlo k převratu mírovou cestou...
Štítky knihy
20. století americká literatura tajemství komunismus Nicolae Ceauşescu, 1918–1989 Rumunsko pro dospívající mládež (young adult) historické romány diktatura Securitate (rumunská tajná policie)Autorovy další knížky
2013 | V šedých tónech |
2016 | Sůl moře |
2020 | Mlčící fontány |
2014 | Potrhaná křídla |
2022 | Musím tě zradit |
Mám ráda knížky téhle autorky a věděla jsem, že to nebude lehké čtení. Nebylo. Ale rozhodně mi otevřelo nové obzory o relativně nedávných dějinách Rumunska, o komunistickém režimu, který v 80. letech už neměl v Evropě moc obdoby a hlavně o tom, jak se obyčejným lidem žilo s vědomím, že nemůžeš věřit vůbec nikomu, protože každý tě může zradit. Úžasné, dechberoucí čtení.