Neurotické je pouze obměněné normální...
recenze
Rozumíme sami sobě? (2000) / vikaaProf. MUDr. Stavros Mentzos, německý psychiatr, psychoanalytik - představitel hlubinné psychologie, poukazuje ve své psychoanalyticky orientované knize s podtitulem Neurotické zpracování konfliktů na skutečnost, že dnešní psychoanalýza prochází proměnou. Sám autor označuje tuto knihu za „Úvod do psychoanalytické nauky o neurózách“ a říká, že „neurotické je pouze obměněné „normální“; že neurotické obranné procesy, neurotické symptomy a charaktery jsou sice pochybené, ale navzdory všemu často úctyhodné adaptivní výkony Já“ (Mentzos, 2000). Kniha je rozdělena do dvou částí.
V první části se zabývá pojmy jako motivace a struktura; ukazuje, v jakém smyslu mají být chápány. V kapitole model konfliktu objasňuje vznik neurotických poruch patologickým zpracováním konfliktu. Neurotické konflikty a neurotické obranné procesy vidí jako psychologicky odvoditelné a proto v jistém ohledu srozumitelné. Jedná se o nedostatečná, neodpovídající řešení nebo pokusy o obnovení rovnováhy. Autor rozlišuje psychické poruchy, které jsou ovládány konfliktem (psychoneurózy) a poruchy vyznačující se strukturálním nedostatkem (slabost Já). I strukturální nedostatek je vyvolán konflikty, které se ale odehrávají v raném dětství. Rané patologické konflikty a jejich následky jsou vždy závažnější, protože ovlivňují konstituování Self – jeho strukturu a soudržnost. V poslední kapitole prvního dílu je vylíčen psychický vývoj jedince od narození až po dospělost.
V druhé části knihy popírá autor existenci neuróz ve starém významu. Upozorňuje na nutnost každý případ zkoumat, pochopit a uspořádat s ohledem na druh základního neurotického konfliktu, povahu Já (Self) a druh modu zpracování. Modus zpracování konfliktu zahrnuje celek reakcí a týká se také obranných mechanismů ega.
V jedné z posledních kapitol se Mentzos zabývá terapeutickými aspekty. Tady mě velmi zaujal rozdíl mezi standardním psychologickým postupem a z něho odvozenou psychoanalyticky orientovanou psychoterapií. U standardního postupu se jedná o léčbu dlouhodobou (3 roky a více) s častými sezeními (3x – 4x týdně). Pacient leží na pohovce a je analytikem vyzván aby uváděl všechny své spontánní myšlenky – vhodné i nevhodné, důležité i nedůležité. Pro analytika je závazné pravidlo abstinence – nemá pacienta zahrnout projevy útěchy a účasti a nesmí mu udělovat příkazy a zákazy, rady nebo poučení. Tabu je pronášet hodnotící soudy, soukromé názory a ovlivňovat pacienta dle svého přesvědčení. Výsledkem dodržování tohoto pravidla je přátelské vyčkávací chování, umožňující navázat vztah se zdravou „částí“ pacienta. Intervence vede k analýze aktuálního přenosu a odporu proti odhalování nevědomých motivací. Pro rekonstrukci jsou důležité výpovědi o „vzniku“ poruch, které čerpají nejen s volných asociací, ale i s práce se sny, neverbálních projevů a chybných úkonů. Klasická psychoanalytická terapie se využívá především u psychoneuróz, charakterových neuróz a částečně u psychosomatických onemocnění. Je třeba pečlivě zvažovat použití takové terapie. Přestože je u mnoha pacientů nezbytná, u některých může přinést problémy, plynoucí z nadměrného zatížení pacienta. Méně náročná je psychoanalyticky orientovaná metoda, která je ze standardní metody odvozena. Terapie je zaměřena na analýzu nevědomých souvislostí a motivací s ohledem na dřívější i současné pacientovy vztahy. Klient se setkává se svým terapeutem 1- 2x týdně a při terapii sedí naproti němu. Vyhraněnější charakterové neurózy se ale podle Mentzose touto metodou ovlivňují velmi těžko, účinnější je použít standardní postup.
Mentzos, jako zastánce psychoanalýzy, se v této knize snaží doplnit zjištění „klasické psychoanalýzy“ o neurózách o nové poznatky. Opírá se přitom nejen o Freuda (s kterým někdy polemizuje), Mahlerovou, Kohuta, ale i o další významné „osobnosti psychoanalýzy“ doby minulé i současné. Poukazuje na hranice Freudova trojinstančního strukturálního modelu, který chápal různé druhy intrapsychických konfliktů jako konflikty mezi instancemi Ono, Já, Nadjá. Přestože uznává důležitost Oidipovského komplexu, tvrdí, že „centrálním konfliktem“, z něhož se ostatní konflikty dají odvodit, není Oidipův komplex, ale konflikt autonomie versus závislost. V kapitole o psychoterapii krátce zmiňuje i některé ostatní psychoterapeutické směry, které v menší či větší míře čerpají z psychoanalýzy a klade si otázku, zda psychoanalýza může čerpat z jiných terapeutických metod. Jeho odpověď, jakkoli diplomatická, nás nenechává na pochybách, že Mentzos považuje psychoanalýzu za královnu terapie.
Rozumíme sami sobě? Stavros Mentzos
Jak rozpoznat problémové chování, jak se je naučit ovládat a řešit ke svému prospěchu. Profesor Mentzos, psychiatr a psychoanalytik, se snaží ve své práci shrnout dlouholetou zkušenost s nevýhodnými způsoby řešení vnitřních i vněj... více