Neznámý sadista ubil šestnáctiletou Stellu v kině, kde pracovala. Útočník se dožadoval, aby Stella prosila o odpuštění, žádné omluvy však útok nezastavily. Celý průběh brutální akce pachatel nahrál a rozeslal prostřednictvím sociální aplikace Snapchat Stelliným přátelům. Potom polomrtvou dívku odtáhl s sebou neznámo kam.
Policejní tým vedený svéráznou Erlou začíná vyšetřování u nejbližších spolužáků oběti. Aby mohli vyslýchat nezletilé, vyšetřovatel Huldar zařídí, aby byla přítomná dětská psycholožka Freyja. Ta už dříve s policií spolupracovala. Nutno podotknout, že vztahy ve vyšetřovacím týmu jsou napjaté. Mezi Huldarem a Freyjou vládnou rozpaky z doby, kdy Huldar zničil jejich začínající vztah ještě dříve, než mohl skutečně začít. Vedoucí oddělení Erla nechce Huldara do vyšetřování moc zapojovat. Důvodem by snad mohla být jejich dřívější údajná aféra v osobní rovině. Charismatický Huldar to má zkrátka se ženami složité. Snaží se odsunout osobní rozepře na vedlejší kolej a věnovat se případu na sto procent. Objevením Stelliny mrtvoly se konečně také on může plně zapojit do vyšetřování. Vrah s policií hraje vlastní hru. U mrtvoly Stelly zanechá jasný vzkaz. Na archu papíru stojí číslovka 2. Je zřejmé, že mrtvých bude víc. Musí najít oběť číslo 1. A rychle. Kde číselná řada končí, nemají ponětí.
Vyšetřovatelé pronikají do složitých vztahů mezi teenagery. Freyja byla první, koho napadlo, že by motivem mohla být šikana. Ostatní z vyšetřovacího týmu to ani nenapadlo. A zatímco Huldar se soustředí na výslechy osob a skládání střípků a indicií k případu, Freyja chce lépe zpracovat své domněnky a kontaktuje předního psychologa Kjartana, který se specializuje na dětskou šikanu.
Zápletka je dobře vystavěná a mrazivá také díky zaměření na surovost a násilí dotýkající se dětí. Autorka umí velmi sugestivně podat akt vlastního násilného činu a obrázky vražd dětí v přímém přenosu jsou tady bez příkras velmi brutální.
Huldar má při vyšetřování pocit, že mu zásadní osoby v případu lžou. Bohužel i jeho kolega před ním něco tají. A případ je to opravdu hodně spletitý. Když už s Huldarem tušíte, jakým směrem by se dalo dojít k pachateli, vše zhatí jeho neprůstřelné alibi a jste opět na začátku. Ve hře je ale bezpečnost dalších dětí a bestie, která to má všechno na svědomí, stále uniká. Je třeba zintenzivnit veškeré síly.
Kniha je moc dobře napsaná a výborně se čte. Reálné a současné téma dětské kyberšikany vzbuzuje silné emoce. Celou knihu prolínají kurzívou psané blogové příspěvky oběti šikany, které ukazují na pocity a osobní zkušenosti pisatele. Není to veselé čtení a nad řádky zůstává rozum stát.
Katarze je třetí epizodou série „Freyja a Huldar“. Knihu lze číst jako samostatný detektivní případ, s předešlými knihami ji spojuje linka osobních vztahů mezi Huldarem a Freyjou popř. Erlou. V zásadě předešlý vývoj jejich vztahů pochopíte i bez znalostí předešlých knih. Oproti druhé knize v sérii se Katarze nevěnuje tolik osobnímu životu hlavních postav. Žádný výrazný vztahový posun tady tentokrát nenajdete.
Svou Katarzí Yrsa opět ukázala, že je právem označovaná za královnu islandské krimi. Své čtenáře dokáže vždy s něčím novým šokovat. Zvolit si téma dětské šikany, které je v dnešní době tolik aktuální, byla výborná volba. Zkuste také tento příběh, který není mrazivý jen islandským prostředím, ale především krutostí a vypočítavostí vraha.
Katarze Yrsa Sigurðardóttir
Maskovaný vrah v kině brutálně ubije dospívající dívku, která tam pracuje, a její mrtvolu nocí kamsi odvleče. Jejím přátelům přijdou z kamarádčina účtu na Snapchatu klipy zachycující, jak prosí o odpuštění. Když se konečně najde t... více