Císařský kurýr Marie Terezie

Šimon Vidlák žije v moravské vesnici Svatoslav a má od narození problémy s otcem. Ten ho neoprávněně považuje za nemanželské dítě, a jakmile Šimon vyroste, otec mu zařídí nástup na vojnu. Ještě před odchodem do války prožije Šimon vášnivé sblížení s dlouho obdivovanou Terezkou. Rozhoduje se o osudu Slezska. Šimon coby husar rakouské armády prožívá porážku s pruskými vojsky v bitvě u Chotusic. Šimonova strana je kompletně povražděná, jemu se jen zázrakem podařilo přežít. Štěstí mu přeje. I když vojenský zběh, přes mnoho peripetií získává službu kurýra. Do cesty mu osud postavil samu Marii Terezii, která ho nechá putovat třeba až do Svaté země k řece Jordán, aby získal vodu pro křest potomků panovnického páru. Životní příběh Šimona nabízí ale mnohem více zážitků. Jeho osudy by vydaly na samostatnou knížku.

Důležitou dějovou linii románu tvoří život Marie Terezie. Po smrti otce císaře Karla VI., který ji vůbec nepřipravil na úlohu vládkyně, se musí postavit všem, kteří chtějí rozebrat její říši. Nemá smysl, abych zde naťukávala, o čem tato dějová linka vypráví. Autor se drží historických reálií a Marii Terezii zde podává nejenom jako historickou figuru, ale jako lidskou bytost, s jejími touhami, se vztahy k českému lidu, jejím pobouřením z postojů šlechty a v neposlední řadě i jako ženu a matku.

Román je postaven na principu střídání několika dějových linek. Aktivita a jednotlivá politická rozhodnutí Marie Terezie se odráží v životech obyčejných lidí. Ucelený obrázek doby sledujeme nejen v osudech Šimona, ale i celé řady dalších postav. Rozhodnutí o vystěhování Židů se dotkne sympatického židovského manželského páru Izáka ben Mošeho s manželkou Nurit. V židovském ghettu potkáme i vychytralého a úskočného Josefa Jeitelese. Prožijeme pomstu služebné vdovy Adléty. Nebo budeme sledovat, jak dopadla milovaná Terezka, když se do vesnice donesla zpráva o smrti Šimona. Celá řada postav má v románu své důležité místo a dějové linky se postupně větví. Postav je tu celá řada. Někdy o sebe navzájem dějově jen zavadí, jindy je jejich setkání osudové a vytváří rámec pro posun v příběhu. Přes to vše nepůsobí kniha roztříštěně a vše na sebe lehce navazuje. Postavy si zamilujete a příběhu snadno propadnete. Uvěřitelnost dění dodá celá řada reálných historických postav. Opominu-li panovnické kruhy a politiky, potkáte tu známé generály, spisovatele nebo třeba hudebního skladatele.

Co musím ocenit, je autorův um v podání historických reálií. Mám problém s romány, kdy se autoři snaží čtenáři za každou cenu přednést maximum historických faktů, aby pak na jejich základě mohli rozehrát se svými hrdiny zamýšlený příběh. Tady to funguje úplně obráceně. Sledujete několik životních příběhů, současně prožíváte život MarieTerezie a přesto nemáte pocit, že byste byli o nějaká historická fakta ochuzeni.

Moc se mi líbilo, jak je román napsaný i po jazykové stránce. Stylizace textu, použité výrazové prostředky, to vše mě moc bavilo. Knížka se četla sama. Bylo to mé první setkání s autorem a už teď vím, že určitě ne poslední. Opravdu to byl čtenářský zážitek a vřele doporučuji nejenom příznivcům historických románů. Každý, kdo má rád opravdové románové hrdiny a osobité podání života velkých historických osobností, si přijde na své.


Císařský kurýr Marie Terezie Císařský kurýr Marie Terezie Zdeněk Grmolec

Věčné téma – vztahy mezi rodiči a dětmi – se táhne jako vodící nit novým historickým románem Zdeňka Grmolce. Prolínají se v něm osudy Šimona Vidláka, příslušníka zchudlého rodu pocházejícího ze Svatoslavi na Třebíčsku, barona von ... více


Komentáře (0)

Přidat komentář