„Jediný prostředek, jak život snést - považovat ho za krásný.“ John Lennon
Krásný život ale neprožívají naši hrdinové. Pět vzájemně cizích lidí, různého věku a z různých měst naší země, se vypraví na týdenní pobyt na Šumavu, kde na kurzu sebepoznání hledají cestu, jak uniknout ze svého dosavadního života plného problémů.
Třicátnice Alice si nese cejch ponížení, kdy ji kamarádka přinutila k zpronevěře svých zásad, aby mohla vrátit dluh. Hromotluk Robert, který řeší dlouhodobé neshody s manželkou a má strach z odcizení svého dospívajícího syna. Konzumní feministka Květa, která v okamžiku ztráty práce ve významné pozici ztratila chuť k životu. Učitel Aleš, který nenávidí svou práci, zažil ponížení a šikanu od svých studentů. A čtyřicátnice Zuzana, kterou trápí neurologické problémy, způsobené stresem a strachem o svou dcerku Anežku. Po nedávné matčině smrti se otevřela stará traumata z dětství a Zuzana stále srovnává život své Anežky s životem Zuzaniny tragicky zesnulé sestřičky.
Všichni frekventanti kurzu přijíždění na šumavskou usedlost s jediným cílem. Najít pravdu a řešení, jak zničit pocity marnosti, úzkosti, nenaplnění, hanby, izolace od společnosti i svých blízkých.
Vedoucí kurzu Josef Sorkin dříve působil jako profesor na katedře sociologie, nyní je v důchodu. Manželka mu zemřela před pár lety, syn David přišel o život ve svých sedmnácti. Přestože je po smrti už patnáct let, se ztrátou nadějného matematika a jediného potomka se nemůže Josef smířit. Souhrou náhod bude mít zrovna tento turnus na jeho problém zásadní dopad.
Týdenní pobyt spočívá v denních meditacích, účastníci nesmí mezi sebou mluvit, své problémy mohou řešit jen při večerních sezeních u vedoucího kurzu. Pomůže jim ale jóga a meditace přijít na řešení jejich svízelné životní situace?
Kniha je rozdělena do tří částí. Doba před, na a po kurzu. Každá část tvoří prolínaní životů jednotlivých postav, kdy máme možnost proniknout až do hluboké historie. Obrázek, který nám autorka postupně ze střípků skládá, vytváří podrobnou představu, jak hluboko se naši protagonisté propadli a hlavně proč. Stále více musíte uvažovat, že z tak hlubokých problémů jim zaplacená týdenní terapie těžko může pomoci.
Aby autorka rozbila očekávané pravidelné střídání dějových linek jednotlivých postav, hraje tu významnou roli i Josefův mrtvý syn David. Jeho dějová linka je v mnohém překvapivá a musím konstatovat, že ta dala celému příběhu ten správný šmrnc.
Přestože jsem měla z počátku strach, že se ztratím v prolínajících dějových linkách, vůbec tomu tak nebylo. Knížka se čte velmi lehce a některé části nutně čtete se zápalem, abyste pochopili, o co vlastně jde a jaká příčina způsobila aktuální dění.
Knížka se bude líbit každému, koho nenechávají chladným těžké životní osudy. Problémy, se kterými bojují naše postavy, jsou reálné a některé i časté. Každý se s nimi musí vypořádat sám. A ani to, co si můžete předsevzít na takovém kurzu, nemusí dopadnout podle vašich představ.
Slupky minulosti Jitka Prokšová
Každý z nich má problém. Každý z nich skrývá emoční zranění z minulosti. Odjíždějí na meditační kurz v šumavském podhůří, kde se stáváme svědky jejich vnitřních zápasů. Snaží se při nich odkrýt své vlastní já – nechat prasknout sl... více