Peter Tóth vyvrací mýty o „nevinně odsouzených“ vrazích

recenze

Kauza Cervanová I. (2015) / JanH
Kauza Cervanová I.

1. díl: Jak vrahové obelhávali veřejnost a vysmívali se spravedlnosti

První vzpomínka na tento strašlivý zločin mě vrací k jednomu červencovému dni roku 1976. Dívám se na televizi, začíná pořad Federální bezpečnostní ústředna pátrá, radí, informuje. Příslušník Sboru národní bezpečnosti (ekvivalent dnešní Policie České republiky) prosí diváky o pomoc při pátrání po dvacetileté studentce medicíny Ludmile C., která byla večer 9. července na jedné bratislavské ulici násilím vtažena do auta a unesena na neznámé místo. I po tolika letech se mi vybavuje věta: „Ludmila C. má pověst velmi slušné dívky.“
Rok 1976... Tuhá komunistická normalizace je v plném proudu – Gustáv Husák si v předchozích letech upevnil svou pozici v čele KSČ a tvrdou rukou potlačuje jakoukoliv známku odporu vůči novému kursu ve straně a společnosti. Na tuto špinavou práci má po ruce Státní bezpečnost, pověstnou svojí brutalitou a prakticky neomezenou mocí ve státě. Je to možná paradoxní, ale tento technokrat moci, nemající žádné slitování se svými politickými oponenty, se přece jen občas ukáže být člověkem se srdcem a svědomím. Jedním z těchto světlých momentů v jeho jinak temné kariéře je okamžik, kdy je mu doručen dopis jisté Margaréty C., která jej prosí o pomoc...
Pátrání po unesené Ludmile C. končí bohužel tragicky, 14. července 1976 je nalezeno její tělo – v tu dobu již ve značném stupni rozkladu, přesto však svědčící o tom, že dívka byla brutálně zavražděna. Veřejnost je šokována a pobouřena, vražda mladé studentky vyvolává množství dohadů a spekulací, které zesilují poté, co vyšetřování uvázne na mrtvém bodě...
Těžko říct, co vedlo Gustáva Husáka k tomu, že se dopisem Margaréty C. začal vážně zabývat. Byla v tom snaha uchlácholit rozjitřenou veřejnost dopadením a potrestáním pachatele či pachatelů, soucit s nešťastnou matkou či úsilí napravit pošramocenou pověst bezpečnostních složek a ukázat národu, že socialistický stát dokáže chránit své občany před vraždícími monstry? Těžko říct, ovšem jisté je, že dopis postoupil ministru vnitra Obzinovi s jasným zadáním – na případ je třeba vyčlenit nejlepší specialisty, které má vnitro k dispozici a dovést ho do zdárného konce. Vyšetřování od této chvíle povede zkušený odborník, zástupce Kriminalistického ústavu VB v Praze plukovník Eduard Pálka. Ten se mezi svými kolegy těší pověsti perfekcionisty, disponujícího vynikajícím analytickým myšlením a smyslem pro detail.
Jak se vzápětí ukáže, je to dobrá volba – Pálka nejdříve důkladně prověří tzv. „arabskou“ stopu (ta se ukáže být zavádějící) a poté zaměří svou pozornost na jednu z dosud neprověřovaných výpovědí, která jej následně přivede ke skupině mladíků z Nitry. Začíná operace s názvem Kamera, při níž jsou monitorovány jejich telefonní hovory a sledovány schůzky, na kterých si domlouvají případné alibi. Je jim totiž jasné, že se dříve či později ocitnou tváří v tvář vyšetřovatelům, neboť „šeptanda“ o tom, že zločin spáchali právě oni a případ vyznívá do ztracena, protože jsou dětmi vlivných rodičů, se donesla i k nim...
Píše se rok 1981 a před soudem stojí Roman B., Miloš K., Milan A., Pavel B., František Č., Stanislav D. a Juraj L. – díky vyšetřovacímu týmu plk. Pálky jsou důkazy proti obviněným natolik jasné a průkazné, že se většina z nich k činu přiznává. Tenkrát před pěti lety, v oné noci z 9. na 10. července 1976, unesli Ludmilu C. do jednoho bratislavského domu, kde ji týrali a znásilňovali, poté spoutali a losováním rozhodli, kdo ji jako nepohodlného svědka zavraždí. Dívku následně odvezli v kufru auta k potoku Čierna voda poblíž obce Králová u Sence a utopili.
U tří pachatelů byl navrhován trest smrti, nakonec však všichni odešli od soudu s tresty odnětí svobody (nejvyšší 24 roků).


2. díl: Jak byla odhalena největší mediální manipulace

Tím ovšem případ vrahů Ludmily C. zdaleka nekončí. Přišel totiž rok 1989 a kolaps totalitního režimu, který měl však bohužel i řadu záporných průvodních jevů, např. to, že členové komunistické nomenklatury se „překabátili“, stali se z nich ze dne na den zapřisáhlí demokraté a v novém systému si podrželi důležité posty ve státním aparátu. V tom jim vydatně pomáhali prodejní novináři, kteří vycítili šanci ke kariéře v „nezávislých“ médiích. Diskutabilní Havlova amnestie pak vnukla některým lidem představu, že ti, kdo byli za minulého režimu odsouzeni za nějaký trestný čin, jsou vlastně politickými vězni a jejich případy by se měly přezkoumat. A právě na tuto notu zahráli vrazi Ludmily C. a v „revolučním“ roce 1990 byli propuštěni z výkonu trestu s tím, že jejich případ musí být znovu projednáván!
Média se chopila vítané příležitosti vykreslit tyto zločince jako obětní beránky a poukázat na „zločinnost komunistické justice“, na „nelidské praktiky vyšetřovatelů“ apod. Jako by vražda, spáchaná za komunistického režimu, přestala být vraždou! Když v následném procesu soud (tentokrát již demokratický!) nejenže potvrdil původní verdikt, ale třem z pachatelů tresty dokonce zvýšil, strhl se opět frenetický pokřik „neomylných“ mediálních manipulátorů, kteří nyní zcela bezostyšně začali vymýšlet spiklenecké teorie o „soudcovské mafii“ na základě naprosto vylhaných a flagrantně průhledných argumentů – např. tvrzení, že Ludmila C. vůbec zavražděna nebyla a tělo, které se našlo, patřilo jiné ženě, hovoří za vše. Vyvrcholením této kampaně byl televizní pořad s účastí čtyř pachatelů, kteří zde dostali skoro neomezený prostor ke svým dezinformacím a manipulacím s diváky. Výsledek byl naštěstí přesně opačný – tato zinscenovaná fraška ukázala všem, kdo mají aspoň špetku zdravého rozumu, kde je pravda.

Dvoudílná historie hrůzného zločinu, sepsaná slovenským novinářem Peterem Tóthem, je vynikající ukázkou toho, jak by měla vypadat literatura faktu. Pečlivé zpracování obrovského množství informací, důsledná objektivita při jejich vyhodnocování (Tóth vlastně čtenářům jen předkládá zjištěné údaje a dává je do logických souvislostí) a brilantní literární styl svědčí o tom, že se zdokumentování případu pro širokou veřejnost ujal na slovo vzatý odborník. Jeho Kauza Cervanová se čte jako psychologický thriller, bohužel s tím rozdílem, že se příběh, v němž byl bestiálním způsoben zničen život mladé dívky, skutečně stal. Světská spravedlnost je někdy podivná – její vrazi jsou již dávno na svobodě, podle všeho je netrápí žádné výčitky svědomí a dokonce se z nich staly mediální celebrity. Jako věřící člověk však mám mnohem větší důvěru ve spravedlnost Boží a jsem přesvědčen, že ti, na jejichž rukou lpí krev zavražděné, se po smrti ocitnou před Soudcem, který jim odplatí podle jejich skutků...


Kauza Cervanová I. Kauza Cervanová I. Peter Tóth

Ako vrahovia klamali verejnosť a vysmievali sa spravodlivosti. Kauza Cervanová je strhujúco prerozprávaný priebeh vyšetrovania vraždy študentky Ľudmily Cervanovej. Návod na čítanie je obsiahnutý v podtitule Ako vrahovia klamali... více


Komentáře (1)

Přidat komentář

Honzabylhloupej
03.03.2017

Bolo by to nádherné, ale je to inak. Nebol totiž vyšetrovaný zločin, ale len a len usvedčovaní ľudia, ktorí tam vôbec neboli. Všetko čo odporovalo oficiálnej verzii bolo zničené, alebo uschované do archívov. Pred súdom sa objavili len vykonštruované dôkazy a vymlátené svedectvá. Súdy a sudcovia (ktorí na Slovensku tak aj v Česku po roku 1989 neprešli žiadnou očistou - debolševizáciou) boli teda tí istí a tak aj verdikt bol taký istý. Preto mi dodnes nikto nevie odpovedať na týchto pár otázok:

1.) Ako to, že nikto zo svedkov z diskotéky ani jej spolužiaci z krúžku, ktorí tam boli, ktorí Cervanovú poznali, bavili sa s ňou, tancovali s ňou (Komora, Babulic, Klička...) nezaznamenal žiaden incident s opitým Kocúrom – ťahanie do tanca, handrkovanie o tašku?
2.) Ako to, že Ukrajinec A.N.Kozák, ktorý Cervanovú odprevadil až do vestibulu a videl ju vychádzať z internátu nevidel, že by ju bol niekto čakal vo vestibule, kde sa mal odohrať incident s taškou a bitka medzi Kocúrom a Urbánkom?
3.) Ako to že svedkovia (Mrázko, Vanko, Veľký) a svedkyne Mlynarčíková a Kováčová-Prieložná, ktorí videli vychádzať Cervanovú z internátu nevideli pri nej Urbánka a ani nezaznamenali veľkú skupinu nitrančanov vychádajúcu v tom istom čase z internátu? Ako sa dostali z internátu Zimáková, Brázda, Kocúr, Andrašík, Čerman, Bedač, Dúbravický a Lachmann?
4.) Ako to že svedok Urbánek, ktorému vraj nitrančania vytrhli z rúk Cervanovú aj s taškou v čase po jej zmiznutí keď ju hľadala celá republika a hlavne po objavení jej tela sa neprihlásil na polícii a už na druhý deň mohol byť prípad vyriešený? Ale v roku 1979 už vedel všetky podrobnosti!
5.) Ako to, že podľa oficiálnej verzie hral na diskotéke Elán, ale podľa vyšetrovacieho spisu tam uvádzal diskotéku DJ Krajčovič? (čím je potvrdená prítomnosť odsúdených na diskotéke o deň skôr)
6.) Ako to, že svedectvá svedkov z roku 1976 a z roku 1981 sú úplne odlišné? Napríklad Beňová (v pôvodnej výpovedi hovorí že na diskotéke nebola, bývala na druhej strane internátu a nič nevidela) a Škrobánek (v pôvodnej výpovedi hovorí, že na diskotéke si Cervanovú ledva všimol a o desiatej večer odišiel na vlak do Prahy), ale po roku 1981 teda po piatich rokoch bez akéhokoľvek nátlaku (násilia) svedkovia uvádzajú osoby a detaily z ich prítomnosti na diskotéke – kto kde sedel, kto s kým tancoval, kto a čo pil, ... Títo svedkovia v roku 2003 uvádzajú, že dátumy, osoby aj celý dej im bol nanútený vyšetrovateľom Pálkom.
7.) Ako to že svedectvo Zimákovej sa menilo vždy keď ju zavreli, tak priznala Pálkovu konštrukciu, ale akonáhle ju pustili všetko odvolala s tým, že tam nebola? A to sa stalo najmenej šesťkrát.
8.) Ako to, že francúzky na súde tvrdili (bez ohľadu na denník), že po celý čas boli spolu s Andrášikom a Čermanom (to je alibi!) aj 8.7. a 14.7.1976 na diskotéke v UNIC-u aj 9.7.1976 (v deň keď pršalo)celý večer doma na a neboli trestne stíhané za krivú výpoveď, podobne ako Zimáková?
9.) Ako to, že podľa protokolu zo súdnej pitvy obeť nebola znásilnená, nenašli sa známky násilia ani sperma ale motívom vraždy je práve znásilnenie? A pritom hnilobný rozklad nemohol byť až taký rozsiahly, keď sa dal popísať stav panenskej blany!
10.) Ako to že policajti už v roku 1976 nezistili miesto činu (utopenie), veď rozbor vody z orgánov obete im musel jasne ukázať, či bola utopená v stojatej vode jazierka, v tečúcej vode z potoka, alebo v pitnej vode z vodovodu?
11.) Ako to, že geniálny vyšetrovateľ Pálka si už po prvom výsluchu Zimákovej neoveril, kde vlastne bola a tak z nej najprv vymlátil výpoveď, že prišla spolu s niektorými odsúdenými do Bratislavy z Nitry a po dvoch rokoch, keď priniesla doklad, že bola v Revištskom Podzámčí na splave Hrona tak z nej vymlátil, že prišla odtiaľ stopom?