Plíseň jako metla lidstva?

recenze

Ohnivý muž (2016) 5 z 5 / assa
Ohnivý muž

Lidstvo je ochromeno nákazou, která je pro své vlastnosti pojmenována jako dračí nemoc. Jedná se o určitý druh plísně, která se zpočátku projevuje černozlatými ornamenty na kůži hostitele. To by ještě nebylo nic tak hrozného. Problém ale nastává ve chvíli, kdy se infikovaný jedinec začne zahřívat a doutnat, aby se nakonec samovznítil. Asi nemá cenu dodávat, že na něco takového neexistuje lék. Zdravotní sestra Harper každodenně obětuje své zdraví, aby pomáhala nakaženým pacientům v přeplněné nemocnici. Není tedy divu, že brzy i její tělo pokryjí zářivé ornamenty dračí nemoci. Její manžel však nic nenechává náhodě a v rukávu má záložní plán, jak na zákeřnou nemoc vyzrát pro oba má naplánovanou společnou sebevraždu. Harper ale změní názor ve chvíli, kdy zjišťuje, že je těhotná. Na útěku před svým šíleným manželem (což je mimochodem scéna, která silně evokuje tu z Osvícení autorova tatínka samotného Stephena Kinga), ji pomůže ohnivý muž John Rockwood. Ten ji následně zavádí do míst bývalého letního tábora, kde sídlí komunita nakažených, kteří se zde ukrývají. A mají před čím, jelikož zákon berou do ruky jednotky, takzvané kremační čety, které naznají slitování. Jejich strach z nakažených však není tak úplně opodstatněný. Jak Harper totiž záhy zjišťuje, členové komunity dokáží s nemocí nejen žít v symbióze, ale dokonce se ji učí i ovládat a využívat ve svůj prospěch.

Díky kortizolu, které tělo vyprodukuje při stresu a strachu, dračí nemoc usoudí, že hostitel už není bezpečný. Samovznítí se a vyprodukuje tak spoustu popela, kterým se vzduchem přenese skrz plíce do nového hostitele. Naproti tomu oxytocin, což je společenský hormon, plíseň uklidňuje. Když se cítíte šťastní, cítí se plíseň v bezpečí a snižuje se pravděpodobnost, že vás upálí.
Právě teď jsou na světě nemocní a zdraví. Za pár let to ale budou jen nemocní a mrtví. Budou prostě ti, kteří se naučili s dračí plísní žít, a ti, kteří uhořelikvůli vlastnímu strachu a nevědomosti.


Dlouhodobé soužití lidí uvnitř uzavřené komunity však nikdy nedělalo dobrotu. Skupina se brzy rozděluje na dva tábory a Harper se stává součástí hry o moc plné intrik pod vedením manipulativní a fanatické Carol. Je tedy na čase vzít opět nohy na ramena. Ale je vůbec kam jít? Je vůbec nějaká šance na budoucnost? Nebo jsou nemocní předurčeni k tomu, aby nakonec přece jen všichni skončili v plamenech?
Český čtenář měl díky nakladatelství Beta možnost seznámit se zatím se všemi Hillovými knihami. Ohnivý muž je jeho čtvrtým a zatím posledním románem z roku 2016. Jedná se o příběh z velmi blízké budoucnosti, o němž se autor vyjádřil, že je v něm malý kousek z Mathesona (Já, legenda) a dost velký kus z Crichtona (Kmen Andromeda), který podobným tématům věnoval řadu svých knih.
Milovníci popkulturních odkazů ocení zábavné propletence fiktivního světa s tím reálným. Tak například během humanitární mise v New Yorku uhoří George Clooney a J. K. Rowlingová, o které se mezi náboženskými fanatiky mluví jako o autorce bezbožných knih o Harrym Potterovi, je zastřelena za zneužití peněz a svého postavení k tomu, aby ukrývala a ochraňovala nakažené. Jak bylo již uvedeno, celou situaci mají pod palcem speciální jednotky, které nakažené kosí ve stylu zombie apokalypsy. Všechno to tak trochu připomíná středověký hon na čarodějnice nebo situaci za druhé světové války, kdy Evropu sužoval mor v podobě nacistické krutovlády.
Ohnivý muž je napínavá akční jízda, kde se autor s nikým a ničím nemaže a brutálními scénami nešetří.
A malé doporučení na závěr: Knihu důkladně přečtěte až do úplného konce, jelikož mezi autorskými právy a poděkováním autora je ještě ukryt kraťoučký epilog.


Ohnivý muž Ohnivý muž Joe Hill (p)

Představte si podivnou nemoc, která končí samovolným vznícením oběti. A představte si, že je tahle choroba nakažlivá a nebezpečně se šíří... Joe Hill v novému románu vrhá čtenáře do chřtánu apokalypsy. Počet nakažených stoupá, ohe... více


Komentáře (0)

Přidat komentář