Poctivá práce o slovanském pohanství
recenze
Slovanské pohanství ve středověkých latinských pramenech (2017) / LeonidKovarKniha zpřístupňuje čtenáři primární prameny z nichž se dozvídáme to málo, co víme o slovanském pohanství. Problém slovanského pohanství spočívá v tom, že nestihlo dojít k zapsání jakýchkoliv přímých pramenů z doby před přijetím křesťanství a ani po christianizaci se téměř žádné mýty či legendy nezachovaly. V průběhu 19. a 20. století vyšla řada knížek, které v nějaké formě konstruují "slovanské pohanství", ale nikdo se do toho doposud nepustil úplně zgruntu, shromážděním všech pramenů. Právě Jiří Dynda se k tomuto kroku odhodlal a výsledkem jsou dva svazky, z nichž přítomný svazek je první z oněch dvou.
Kniha je právě tímto - sbírkou pramenů. Avšak nesmírně pečlivou sbírkou, doprovázenou úvodní studií a podrobnými komentáři, které každý kousek pramene zasadí do dobového kontextu. Autor v tomto svazku pracuje se "západními" prameny, tedy prameny v řečtině, latině, staroseverštině, zatímco v druhém svazku se obrátil k "východním" pramenům ve staroslověnštině a ruštině.
Hlavní hodnotou knihy je zcela bezprostřední přístup k textům. Zde konečně už se čtenář nesetkává s něčí fantazií či konstrukcí o tom, jak slovanské pohanství vypadalo, ale setkává se přímo s tím, co zkrátka máme k dispozici - nic více, nic méně. Je to poctivý, pevný základ, jakkoliv fragmentární tyto prameny jsou. Navzdory své fragmentárnosti poskytují čtenáři místy i zábavně-dobrodružnou četbu, všelijaké historky týkající se christianizace a podobně.
Kniha má špičkovou kvalitu, obsahově i formálně, ale je vědeckou publikací, neodborný čtenář u ní pravděpodobně příliš dlouho nevydrží.
Slovanské pohanství ve středověkých latinských pramenech Jiří Dynda
Kniha přináší výbor latinských středověkých textů informujících o náboženství pohanských Slovanů z doby od 5. do 15. století. texty jsou vždy otištěny v originálu a moderním českém překladu, doprovází je medailonek autora a biblio... více