Pojďme spolu tkát pavučinu tajemství

recenze

Cizinec (2016) 5 z 5 / Thanyss
Cizinec

Napnutá jako dědečkovy kšandy jsem netrpělivě vyhlížela další počin pana Cobena. Upřeně jsem hypnotizovala kalendář a neměla jsem daleko k tomu, abych si tlustým červeným fixem neodškrtávala jednotlivá datová políčka do dne D. A pak Cizinec vešel do mých dveří. Ne, on nevešel, on ty dveře rozrazil a vtrhl do mého života. Pravda, čekala jsem ho. I tak mě ovšem překvapil.

Buďte svědky amerického snu. Adam Price má vše, co tuhle ideu představuje – nádhernou manželku, dva krásné a chytré syny, pěkný dům a výdělečnou práci. Na světě snad není nic, co by si tento muž mohl přát. Do té doby, kdy ho v baru osloví Cizinec. Poté už si jen může přát, aby toho podivného chlapíka v kšiltovce nikdy nepotkal. No, smůla Adame. Jak se popereš s hroutícím se životem?

Cizinec je vcelku sympaťák, vlastně vám ani nechce ublížit, jen ví něco, co si podle něj zasloužíte vědět také. Tajemství. Tajemství, které před vámi skrývá někdo vám velmi blízký. Osloví vás na veřejném místě, s nesmělým úsměvem a soucitem v očích vám rozmetá váš dosavadní život na spoustu ostrých střepů. Neznámý člověk vám sdělí něco, co dokáže přetočit váš svět vzhůru nohama a potom zmizí stejně, jako se objevil. A vy stojíte na začátku stezky, jež se před vámi ztrácí v šeru. Račte udělat první krok.

A nebyl by to Harlan Coben, kdyby všechno pořádně nezamotal. Takže začne u Adama a jeho manželky, která mu před dvěma lety v jedné velmi důležité věci šeredně zalhala. Potom necháme krásnou Corinne, milující manželku a vzornou matku dvou kluků, zmizet. A vrstvíme další tajemství, další oběti Cizince a netrvá dlouho a lidé nám začínají umírat, přičemž Adam stále zoufale hledá manželku…

Toliko k zápletce. Jak už si věrní čtenáři zvykli, pan Coben opět rozehrává svou mystifikační šarádu naplno a hned na několika frontách. Za chvíli vás utajovaná minulost a navrstvené lži začnou zaplavovat. Jste v tom až po uši. Odhalená pravda neslouží jako katarze, ale spíš jako katalyzátor řady tragických událostí, které postupně nabírají na tempu. Spravedlnost se tak stává pevným lanem, které místo, aby vás vytáhlo do bezpečí, se ve špatných rukou mění ve škrtící smyčku. Najdou se totiž lidé, kteří pro zachování svých tajemství šlapou doslova po mrtvolách a udělají cokoli, aby svá pochybení a nepravosti nejen zametli pod koberec, ale ten koberec polili benzínem a zapálili a prach potom rozsypali ve větru do čtyř světových stran.

Cizinec je do detailu promyšlený thriller, který vám nedá spát. Bude s vámi všude. Na gauči, na cestě do práce, večer s vámi půjde do koupelny a nakonec se s vámi uloží do postele. Cizinec vidí to, o čem si myslíte, že víte jen vy. Domnělá anonymita internetu vás nezachrání. Cizinec si vás najde, i když si na síti dáváte zatraceně pozor, abyste za sebou nezanechali stopy. Pečlivě si zapamatuje vaše tajemství a pak vás s ním konfrontuje. Napětí se postupně stupňuje, co na začátku vypadalo v podstatě jednoduše, začne nabývat na vrstevnatosti, vlákna lží, polopravd a tajností se do sebe začnou zaplétat, až si budete myslet, že ten obří chuchvalec už nikdy nikdo nerozmotá.

Závěr mě dostal. Jako vážně. Sice si říkám, že jsem to vlastně celou dobu měla vědět, že jsem něco takového měla vlastně čekat a nekoukat na těch několik posledních stránek jako trouba s otevřenou pusou, jenže Cobenovi se to zase povedlo. Já vážně nevím, jak to ten chlap dělá, ale pokaždé mě dostane. Pokaždé.

Harlane Cobene, já tě prostě žeru!

Cizinec Cizinec Harlan Coben

Světový bestsellerista Harlan Coben přichází se svým dosud nejskandálnějším thrillerem o tom, jak se mohou dobře míněné lži v cizích rukou změnit ve smrtící pasti. Cizinec se vynoří odnikud – možná v baru, možná na parkovišti, m... více

Cleopatra
12.02.2016

Já nemám slov! Zase se ti povedlo mě dokonale navnadit, nalákat, napnout, prostě nažhavit! Nemám to slovo ráda ale dneska ho použiji. Brilantní recenze.
A tak volám: Bravo! A jsem dychtiva si knihu přečíst.