Rozbor knihy - Kosmova kronika české

recenze

Kosmova kronika česká (2005) 3 z 5 / Capspo
Kosmova kronika česká

Obsah:
Kronika je rozdělena do tří knih. Začíná stavbou babylonské věže a původem Čechů a chronologicky postupuje až do Kosmovy současnosti - rok 1125, kdy Kosmas údajně zemřel. Poté je na konci od Marie Bláhové biografie autora kroniky - Kosmase.

Rozbor:
Kniha je psána realisticky, protože se jedná o kroniku. Počáteční kniha I. byla psána podle pověstí a vyprávění. Je tedy na čtenáři, aby domyslel, co by pravda mohla být a co naopak ne. II. a III. kniha už je psána podle skutečnosti, protože v době, kdy se děj odehrává autor žil.
Občas se v díle objevují archaizmy, ale jejich význam je na konci vyložen ve vysvětlivkách. Jsou zde i přechodníky a věty připomínající spíše jazykolamy. Ale i přes to se kniha poměrně snadno četla a zanechává ve čtenáři dojem, že danou situaci sám zažil.
Zároveň se mi líbil barvitý popis událostí nebo okolností, např. líčení bojů, situace s vypíchnutým okem či povahy postav - z I. knihy.
V kronice je spousta pouček a výchovných metafor, které měli zřejmě sloužit k výchově jak mladších, tak i starších čtenářů. V I. knize se dočteme spíše legend a bájí, ale v II. a III. knize naopak více kronikových záznamů, někdy o délce 1 věty.
Je zajímavé číst události staré téměř tisíc let, věda přesné datum a letopočet, kdy se stala pro nás již nepodstatná nebo malinká událost (např. shoření kostela mučedníků Víta, Václava a Vojtěcha v Praze dne 17. 4 1091 (ve středu v druhém týdnu po Velikonocích).
Na začátku a konci knihy je znázorněn celý rodokmen Přemyslovců.
Kosmovy poznámky byly někdy úsměvné a dodávali dojmu, že kniha popisuje realitu, např. "Zima byla velmi tvrdá a nevhodně dlouhá.".
V kronice se objevovaly fotografie míst, kde se děj kroniky odehrával nebo umělecká a literární díla z doby Kosmase a pozdějších.
Na konci kroniky byly vysvětlivky použitých zkratek (a že jich nebylo málo), rejstřík osob a dokonce i míst, takže překladatelé zamezili jakýmkoliv nedorozuměním nebo ne porozuměním.
Místy se v ději objevovaly poznámky pana Hrdiny, které vysvětlovaly některé informace.
Vysvětlivek bylo na každé stránce kolem sedmi a byly užitečné hlavne když záznamy popisovaly místa, která nejsou moc známá.


Kosmova kronika česká Kosmova kronika česká Kosmas

Kosmas bývá nazýván prvním českým dějepiscem. Jeho slavné třídílné Letopisy české byly napsány latinsky v letech 1110–1125 a dodnes si uchovaly neobyčejnou svěžest nejen jako první kronika českého národa, ale také pro svůj bohatý ... více


Komentáře (0)

Přidat komentář