Správne dýchanie = lepší život

recenze

Nádych, výdych (2023) 5 z 5 / Dragon
Nádych, výdych

Kolegyňa vraví - načo to čítaš, veď vieš dýchať, inak by si zomrel. Čo tam treba študovať...na..ježiši, to má až 330 strán?
Nuž, mýli sa - vynikajúca kniha, o tom ako sa naučiť poriadne dýchať, aby ste mali lepší a zdravší život. V knihe nájdete cvičenia, ktoré vás preberú, upokoja a zlepšia váš výkon v akejkoľvek oblasti. Naučíte sa lepšie sústrediť, naštartovať svoju tvorivosť. Správne dýchanie vám pomôže zbaviť sa zlozvykov a nepotrebných návykov...

Dych je život, a ak dýchate dobre, budete na tejto zemi dlho, hovorí jedno sanskritské príslovie.

Väčšina z nás dýcha ústami, čo nie je celkom správne ako sa zjednodušene hovorí: ústa sú na jedenie, nos je na dýchanie. No pritom dýchame najmä ústami a to nám môže spôsobovať mnohé zdravotné ťažkosti alebo vedľajšie účinky.

Mnohí odborníci sa zhodujú, že ak nesprávne dýchate, je takmer nemožné, aby ste sa cítili dobre. Aby ste jasne premýšľali, dobre spali, prekonávali choroby alebo získavali nejaký prospech z cvičenia či iných zdravých praktík.
Ak nedýchate poriadne, vaše bunky a orgány ani váš mozog nedostávajú palivo, ktoré potrebujú na dosiahnutie optimálneho zdravia.
Vaše telo sa musí oveľa viac namáhať, aby sa zbavilo toxínov. Zlé dýchanie spôsobuje únavu, stres, úzkosť a vplýva na fyzické, duševné aj emocionálne zdravie. Dobrou správou je, že sa to dá napraviť.

Veľmi ma oslovili najmä kapitoly o tom, prečo je lepšie dýchať nosom.
Vzduch, ktorý dýchate, neobsahuje len znečisťujúce látky. Cudzorodých látok sa v ňom môže nachádzať oveľa viac. Sú tam rôzne čiastočky, prach, peľ, baktérie, vírusy, plesne, organické zlúčeniny, kovy a rôzne malé čiastočky. Toto všetko vám dráždi pľúca, ak dýchate ústami.
Váš nos filtruje, čistí a sterilizuje vzduch s cieľom ochrániť vás pred tým. Kým povolí vzduchu vstúpiť do klubu, dá ho do poriadku. Má na to viaceré metódy.

Prvou obrannou líniou sú malé chĺpky vnútri nosa, ktoré okamžite filtrujú väčšie čiastočky.
Ďalšou je sliznica, vlhká tenká vrstva tkaniva, ktorá vystiela vnútro nosa a produkuje hlien, ten lepkavý neobľúbený materiál. Hlien zachytáva prach, odpadové látky, baktérie, huby, jednoducho všetko, čo by mohlo poškodiť telo. Ak sa tam niečo zachytí, telo to buď rozloží, alebo to vyfúkate do vreckovky...

Veď si prečítajte :-)

Nádych, výdych Nádych, výdych Stuart Sandeman

Ako si pomocou práce s dychom obnoviť zdravie, reorganizovať myseľ a nájsť šťastie. Je načase naučiť sa poriadne dýchať. Odkedy Stuarta Sandemana priviedla tragická strata partnerky k práci s dychom, pomohol tisícom ľudí zmeniť ... více