Stačí trocha trpělivosti a je z vás umělec

recenze

20 portrétů v 1000 tečkách (2014) 4 z 5 / stavlamich
20 portrétů v 1000 tečkách

Nikdy jsem nebyla výtvarně nadaná. Když jsem nakreslila našeho pejska, nikdo nepoznal, že se jedná právě o toho našeho, bylo pro ně dokonce těžké byť jen rozlišit druh zvířete na obrázku. Když si kreslím s mou malou sestřičkou, má variace sluníčka nebo kytičky vypadá totožně s úpěnlivými pokusy mého dvouletého sourozence. A jelikož jsem si řekla, že bych alespoň někdy chtěla něco nakreslit opravdu pěkně a poznatelně, zvolila jsem tuto novinku z produkce nakladatelství Computer Press.

V knize se nachází dvacet tisíc teček, jejichž spojením dostanete na každý tisíc portrét jedné světoznámé osobnosti, jako je například Elvis, John Lennon, Shakespeare, Michael Jackson, Marilyn Monroe, Madonna nebo Albert Einstein.

A o co vlastně v knize jde, jak to celé funguje? Jak se někdo může jen tak nakreslit těžký a přesný portrét osobnosti a co jsem to říkala o tečkách?

Zřejmě všichni si z dětství pamatujeme obrázky, které se vytvářely spojováním několika teček. Tyto spojovačky podněcovaly naši zvědavost, naši touhu dozvědět se, co se za těmi tajemnými tečkami skrývá.

Kniha 20 portrétů v 1000 tečkách přináší mnohem propracovanější koncept spojovaček, neboť v ní nenaleznete jednoduché, až primitivní obrysy obrázků, ale stínované kultovní portréty s expresivními výrazy. Stačí trocha trpělivosti a budete ohromeni tím, co sami vytvoříte pomocí jedné jediné spojité čáry. Spojovačky totiž už nejsou jen pro děti!

Tečky v obrazech jsou barevně odlišeny, abyste se v nich neztratili. Dokončení jednoho obrazu vám může trvat hodinu, možná i déle, ale pak budete odměněni vytvořením unikátního uměleckého díla, které můžete z knihy vytrhnout, zarámovat a někam vystavit. Při hádání, koho zrovna kreslíte, se budou v deštivých dnech nebo na dovolené bavit všechny generace.

Spojovačky z této publikace mohou také skvěle posloužit dětem k učení se principům kresby. Při spojování teček totiž přijdou na to, jak lze vytvářet stínované oblasti a jak obrazům dodat hloubku, což představuje mnohem sofistikovanější proces učení než při hraní si s klasickými spojovačkami.

A na závěr ještě tipy, jak kreslit:

Použité pero by nemělo mít příliš tlustou špičku. Než začnete, vyzkoušejte si pár tahů na protější stránce. Začněte vždy číslem 1 a čísla nepřeskakujte, ani se nevracejte k předchozím. Hotová díla vypadají nejlépe z dálky. Odstupte od nich a užijte si je v plné kráse! Pokud omylem propojíte špatná čísla, nezoufejte a pokračujte pečlivě dále, celkový výsledný dojem tím neutrpí.

Pokud se pro koupi této knihy rozhodnete, přeji vám všem pevné nervy, hodně trpělivosti a neztrácení hlavy! Výsledek za to doopravdy stojí!

Mimochodem, kniha je také vhodná jako dárek pro přátele, děti nebo rodinu.

20 portrétů v 1000 tečkách 20 portrétů v 1000 tečkách Thomas Pavitte

Spojovačky již nejsou jen pro děti! V této publikaci autor shromáždil unikátní sbírku portrétů kultovních osobností ve formě spojovaček složených z 1000 teček. Stačí trochu trpělivosti a budete ohromeni tím, co sami vytvoříte pomo... více