Strach - Trump v Bílém domě
recenze
Strach - Trump v Bílém domě (2019) / pankaplanDonald Trump v Bílém domě ještě nedokončil ani svůj první cyklus a už je na světě několik knih popisující jeho úřadování. Ta, kterou teď vydalo nakladatelství Bourdon patří k těm, jejichž vydání vzbuzovalo velká očekávání. Podařilo se slavnému novináři tato očekávání naplnit?
O Bobu Woordwardovi jste pravděpodobně již slyšeli. A pokud ne, určitě jste slyšeli o jeho nejslavnějším „zářezu“: byl to totiž právě on, kdo spustil snad největší aféru americké politiky ve 20. století: Watergate. Není to ale jen Watergate, co tohoto novináře proslavilo. Je autorem celé řady vynikajících knih, mimo jiné o prezidentu Bushovi i Obamovi. To, že si vzal na paškál Donalda Trumpa je tedy očekávatelný krok.
Jak píše v úvodu, než začal tuto knihu psát, absolvoval desíty či stovky rozhovorů s lidmi, kteří byli přímo v Trumpově okolí, případně přímo v Bílém domě. Jedná se například o jeho blízké spolupracovníky, přestože Woodward nikoho nejmenuje. Podle všeho to jsou často lidé, kteří se s Donaldem Trumpem museli rozejít, ať už v dobrém, nebo byli vyhozeni. Toto je třeba mít na paměti, když čteme o chování Donalda Trumpa.
Popis jeho chování je značně skličující. Trumpa vykresluje jako nerozhodného psychotika, který si nepamatuje, co chtěl včera. Kniha ho líčí jako patologického lháře; jako člověka, na jehož slovo se nikdy nedá spolehnout. Jako manipulátora a člověka bez skrupulí. Zrovna v tomto ale kniha vůbec objevná není, takového Trumpa přece známe z veřejných vystoupení.
Kniha nezačíná zvolením Donalda Trumpa, ale už jeho kampaní do čela Spojených států. Díky tomu můžeme sledovat strategii jeho týmu a o něco více pochopit důvody, proč se Trump nakonec tím prezidentem stal.
Co mi přišlo na knize nejzajímavější je popis chaosu, který poslední roky v Bílém domě panuje. Člověk se musí ptát, jak je to možné? I kdybychom mohli věřit jen části tomu, co Woodward ve své knize popisuje, bylo by to velmi znepokojivé. Když si člověk uvědomí, jakou moc má americký prezident. Woodward líčí, jak prezident dochází ke svým rozhodnutím a jak vypadá „diskuze“ v jeho podání. Ukazuje, jak jedná se svými ministry a poradci, ukazuje, jak se chová vůči lidem, které by měl mít na své straně.
Kniha Strach – Trump v Bílém domě je psána sugestivním, čtivým stylem. Drtivá většina historek a popisů se týká obecně známých kauz. Lokálních témat, kterým český čtenář nerozumí je v knize minimum. Velký prostor je dán Jižní a Severní Koreji, migrační politice a obecně zahraniční politice Donalda Trumpa. Hodně se řeší personální obsazení Trumpovy administrativy. V knize je z logiky věci obrovský počet jmen, ve kterých je snadné se ztratit. Jsou to ministři, členové personálu Bílého domu, poradci… Většina jmen bude českému čtenáři neznámá a pomohlo mi, když jsem si při čtení doplňoval znalosti americké politiky. Autor totiž předpokládá, že všichni víme. co je to například Demokratický národní výbor.
Díky tomu, že Woodward má dlouhodobé renomé můžeme věřit, že kniha své čtenáře neklame. Přestože se citovaní činitelé vůči knize ohradili (včetně Donalda Trumpa, pochopitelně). Divil bych se, kdyby to neudělali. Ale opět platí to, co už tu zaznělo: I kdyby byla na historkách z knihy pravda jen z poloviny, pořád by to byl velmi znepokojivý obraz o stavu mysli Donalda Trumpa. A o stavu americké vládní administrativy pod jeho velením.
Knihu doporučuju všem, kteří se zajímají o americkou politiku.
Vydalo nakladatelství Bourdon, přeložili Radovan Baroš a Věra Skaláková.
Strach - Trump v Bílém domě Bob Woodward
STRACH je nejintimnějším portrétem úřadujícího prezidenta, jaký byl kdy publikován během prezidentových prvních roků ve funkci. “Přes všechny téměř každodenní zprávy o chaosu a neshodách v Bílém domě neměla veřejnost tušení, jak... více