Třetí hlas

recenze

Třetí hlas (2014) 5 z 5 / Morsie
Třetí hlas

Inu, už bylo načase nechat těch hlubokomyslných knížek o lásce a zase se pěkně ponořit do ledových vod severského krimi. Do nějakého mrazivého thrilleru, který vám přinese pár bezesných nocí. Jsem tak trochu zvrácená – nezmínila jsem to ještě?

A tak jsem se jala sjíždět internetová knihkupectví a hledat zajímavé knižní novinky z tohoto dívčího žánru. A moje touhy byly uspokojeny záhy, neboť celou mou pozornost upoutala kniha, s jejíž starší sestrou už jsem měla co dočinění.

Totiž před necelým rokem se mi do spárů dostala kniha se skvělou obálkou a ještě lepším obsahem. No, řeč je tu samozřejmě o Skočném přílivu – knize, která zaskočila nejednoho milovníka severských detektivek. Když jsem zjistila, že její autoři napsali volné pokračování, bylo ihned jasné, že to je ta kniha, kterou chci.

Nedaleko Stockholmu je nalezen oběšený zaměstnanec švédské celní správy, kterého policie identifikuje jako Bengta Sahlmanna. Zdá se to jako sebevražda, jenže policistka Mette Olsäterová, které případ přistál na stole, s tím rozhodně nesouhlasí. Tuhle údajnou sebevraždu si rychle propojí s obrovskou dodávkou drog, kterou celníci zabavili.

Je to jasné, tohle je dílo mafie – odplata, výhružka, kro ví? A to je Matte nakonec docela jedno, jí jde jen o to, aby ty šmejdy dostala. Proto se se svým týmem po hlavě vrhá do případu za dopadením mezinárodních drogových bossů.

A tak trochu jí uniká to podstatné.

Naštěstí pro oběšeného se k celému případu přimotala naše známá Olivia Rönningová. I když dneska už je Riverová – rozhodla se přijmout jméno své zavražděné matky – a taky to už není žádná policistka. Sekla s tím a dala se na dějiny umění – s kriminalistikou už nechce mít nic společného.

A určitě by to dodržela, kdyby pro ni tohle nebylo osobní, kdyby oběšence neznala.
Proto místo toho, aby se učila o vznešených krásách a dovednostech starých mistrů, se vydává po stopách ne za drogovou mafií, ale do temných vod lidské společnosti a krutého kapitalismu.

Kousek odtud – v Marseille – je na šesti místech nalezena jedna slepá žena. Tou je bývalá členka cirkusu a asistentka známého vrhače nožů. Jak se zdá, nože jí byly souzené.

Tahle odporná vražda záhy přitáhne pozornost muže, jež se docela dobře zná s jedním významným stockholmským komisařem, bývalým bezdomovce, Tomem Stiltonem – náš další starý známý. Toma případ ihned zaujme, a proto se rozhodne vydat do Francie za soukromým vyšetřováním. Vyšetřováním, které ho nakonec svede na cestu, jež se prolíná s tou Olivinou.

Jak se totiž zdá, oba jejich případy mají společného jmenovatel – třetí hlas.

Tedy, povím vám, že tohle autorské duo manželů mě vážně baví. Je vidět, že jsou to profíci a zkrátka náročné příběhy s komplikovanou zápletkou i dějem mají v krvi.

Myslela jsem, že když jsem četla Skočný příliv, že už vím, do čeho jdu. No, pletla jsem se, Třetí hlas je jiný. Je stejně tak úžasný – ne-li lepší – je propracovaný, hluboký, detailní a bezchybný jako předchozí kniha, jenže je jiný. Je to originál. Žádné těžení z předchozího úspěchu, žádné využívání toho, co fungovalo – a to na mě vážně zapůsobilo.

Tahle kniha mi v palici udělala pořádný guláš a nenechala mě klidnou, dokud jsem ji nepřečetla – a ani potom mi nedává dost klidu. Tak tak, tohle je čtivo přesně podle mého gusta!

Jediné, co chci závěrem říct je, že se fakt těším, až autoři zase něco vydají.

Třetí hlas Třetí hlas Rolf Börjlind

Zaměstnanec švédské celní správy Bengt Sahlmann byl nalezen oběšený ve svém domě – jeho nedobrovolná smrt nejspíš souvisí se zabavením velké dodávky drog. V Marseille objevili brutálně zavražděnou slepou ženu, kdysi asistentku pro... více