V jediném okamžiku

recenze

V jediném okamžiku (2024) 4 z 5 / ElisR1
V jediném okamžiku

V jediném okamžiku je povedenou knihou, kde se do hlavní role vyšetřovatele staví umělá inteligence spolu s vrchní superintendantkou Kat Frankovou a společně se v rámci experimentu pouští do vyšetřování odloženého případu, jenž má ukázat, zda je AI přínosem pro detektivní práci.
Musím říct, že celý příběh je zpracovaný originálně a autorka si s ním skvěle vyhrála. Jen mi občas připomínal seriál Almost Human, který mimochodem také doporučuji.
Ačkoliv je kniha místy předvídatelná, je neskutečně čtivá a vy ji budete jen těžko odkládat.
Zatímco umělá inteligence Lock je fascinující a otevírá neskutečné možnosti využití a díky jeho neúprosné logice si ho jako "postavu" nejde neoblíbit, tak vyšetřovatelka Kat mi zase tolik k srdci nepřirostla, spíše naopak. Zvlášť díky jejímu negativnímu přístupu a tím, jak Locka shazovala.
Trošku mě mrzí, že si autorka více nepohrála i s možnými negativními dopady AI a možnostmi jejího zneužití, ale třeba to přijde v dalších dílech této série, na které se už moc těším.
Co se samotného příběhu týče, nečekejte žádné odbočky k romantickým dějovým linkám, ani moc akčních scén či přestřelky s pachateli. Kniha se primárně zaměřuje hlavně na umělou inteligenci a její využití ve vyšetřování a jak by mohla lidem v tomto odvětví usnadnit práci. A autorka s tímto tématem odvedla dobrou práci, takže V jediném okamžiku mohu vřele doporučit.

Pokud máte rádi umělou inteligenci v beletrii nebo jen hledáte nějaké krimi s netradiční myšlenkou, tak V jediném okamžiku je tu přesně pro vás. Za mě povedený začátek série, kde budu vyhlížet pokračování.

Recenze psaná v rámci spolupráce s nakladatelstvím Grada

V jediném okamžiku V jediném okamžiku Jo Callaghan

Ve Spojeném království každou minutu a půl zmizí člověk. Beze stopy. Jako by se vypařil. Vrchní superintendantka Kat Franková je zkušená policistka, spoléhající na svou intuici. Jako ovdovělá matka dospívajícího syna navíc dobře v... více