Z rozprávky do rozprávky

recenze

Cinder (2012) 5 z 5 / Kiwi92
Cinder

Vôbec sa netajím tým, že Měsíční kroniky patria medzi moje najobľúbenejšie série, čo sa týka sci-fi a retellingu. Je to séria, ktorú neprestanem doporučovat všade, kade chodím, kým budem žiť. Je to jednoducho pecka. A preto som absolútne nadšená z nového šatu, ktorý knižky u Albatros Media dostali. Hneď som sa vrhla na re-reading a môžem povedať, že som si ho neskutočne užila aj po troch rokoch.

Ocitáme sa vo svete po 4. svetovej vojne. Svet, ako ho poznáme je preč, technológie vládnu svetu, v ktorom žijú spolu ľudia, androidi aj kyborgovia. Svet sužuje strašná choroba, zvaná letumóza, na ktorú zatiaľ nie je liek. Ľudia umierajú na tisíce každý deň a k nájdeniu lieku využívajú práve kyborgov.

Cinder je mladá, schopná mechanička, ktorá je z časti kyborg, čo jej umožňuje často vidieť a počuť aj to, čo by nechcela. Už podľa názvu je jasné, že ide o retelling rozprávky Popoluška. Ale bavilo ma to, že vopred nevieme, čo sa bude diať a kam to bude smerovať a ten koniec a to odhalenie…uff..aj na druhé prečítanie bol prekvapivý a jednoducho skvele premyslený.

Samozrejme, nemôžeme zabudnúť, že rozprávky majú svojich padúchov. Tu je to kráľovná Mesiaca Levana, ktorá je podľa mňa DO-KO-NA-LÁ. Dokonale zlá, dokonale manipulatívna a presne takto si predstavujem postavu, ktorú budem od začiatku nenávidieť. Perfektné!

Hlavná postava je odvážna a tak sarkastická a priama, že si ju okamžite zamilujete. Dej je vtipný, plný prekvapení a zvratov a netočí sa len okolo romantickej linky, ktorú tu ale nájdete, nebojte sa, milovníci romantiky.

Autorka skvele pracuje s námetom pôvodnej rozprávky, ktorý si upraví zcela podľa seba a div sa svete, funguje to! A ešte ako!

Milujete rozprávky? Milujete retellingy? Milujete sci-fi a fantasy? Ak ste aspoň na jednu z otázok odpovedali áno, tak toto je séria, ktorá by vás jednoznačne nemala minúť. Doporučuje desať z desiatich princezien.

Cinder Cinder Marissa Meyer

Šestnáctiletou Cinder považuje většina lidské společnosti za nepovedenou hříčku techniky a její macecha za neúnosné břemeno. Být kyborg ale má i své výhody – mozkové rozhraní poskytuje Cinder nevšední schopnost opravovat věci (rob... více