Zdánlivě neřešitelný případ s překvapivě důmyslným odhaleným řešením
recenze
Hledači světla (2022) / knihy_a_filmyVe východonigerijském městečku Okriki jsou za živa davem upáleni tři studenti. Jediným vodítkem celého případů je video.
Téměř po dvou letech forenzní psycholog Philip Taiwo přijímá zakázku od otce jedné z obětí. Musí zjistit, proč byla trojice zavražděna.
Očekává lehký případ, který rychle zakončí sepsáním zprávy. Čekají ho ale nepřátelsky naladění obyvatelé, kteří už znovu nechtějí tragédii řešit a svůj čin ospravedlňují. o spolupráci nemá zájem ani policie. Případ je pro ně uzavřený a o jeho prověření nemají zájem. Najednou je jasné, že někdo si Taiwovu přítomnost nepřeje a chce vyšetřování zabránit.
Po seznámení se s dějem jsem si nedokázal představit, jak by se mohl případ vyřešit jinak. Jak se dá vysvětlit smrt tří studentů způsobená davem? V této knize je odůvodněna, že šlo o místní zlodějíčky, kteří i měli co dočinění s drogami. Avšak jeden ze tří studentů ani zdaleka nezapadá pod toto obvinění. Doktor Taiwo má tedy za úkol zjistit, kdo či co stojí za smrtí jeho syna a co na místě vůbec dělal.
Okriki je zajímavé městečko. Nehostiné. Křesťané a muslimové v jednom městě. Tento skutečný problém, se kterým se ve světě potkáváme je v knize skvěle zobrazen. Nevraživost mezi jednotlivými náboženskými vyznáními, kdy každé má o městě jiné představy. Zjistil jsem, že i samotné Okriki existuje. Z čeho jsem si ale doslova sedl na zadek bylo zjištění, že hlavní námět vraždy studentů davem čerpá ze skutečné události.
Psychologie v příběhu hraje obrovskou roli. Dokonce bych řekl, že zájemci o její studium tu najdou spoustu typů. Jako nadšenec do psychologie jsem spoustu poznatků velice ocenil. V knize se naráží na práva obecně a hlavně na to, jak je to s nimi v Nigérii, jak funguje policie, soudy. Znázorněn je tu i odpor k cizincům a jelikož je doktor Taiwo černoch, setkáme se tu i s pohledem na to, jak jeho a jeho rodinu v různých zemích odlišně vnímají. Objevuje se tu z pohledu práv i téma LGBT. V Nigérii totální tabu a následné odepření svobody.
Philip a jeho pomocník Chiko se jeví jako dokonalé duo, které se vzájemně poznává a postupně si odhaluje tajemství svých životů. Zdá se, jako by jste sledovali profíka a zdánlivého amatéra. Zároveň v knize můžeme vidět jak se jejich přátelství postupně prohlubuje a dle situace se vyvíjí.
Zmínit musím plynulost knihy a i přes to, že většina času čtení je klidná, jen o uvažování a bez akce, drží vás autor v pozornosti a stále dokáže zaujmout.
Co chci rozhodně ještě vytknout je, že autor postupně představuje ohromné množství postav. Všechny jsou ale podávány pomalu a se svou výraznou charakteristikou, takže jména si tu nespletete.
Femi Kayode na 375 stranách otevřel hned několik témat, kterým je v dnešním světě nutno věnovat více pozornosti. A proto určitě věnujte pozornost i vy Hledačům světla
Jediné mínus je, že vždy, když se objevilo nějaké nové vysvětlení, bylo toho na mě nejednou vybaleno až příliš a celá situace mohla být více rozvedena.
Za mě obrovské doporučení!
4,75/5⭐️
Hledači světla Femi Kayode
Vypátrat motiv vraždy spáchané na očích veřejnosti mělo být snadné. Někdo však nechce, aby pravda vyšla najevo. Ve východonigerijském univerzitním městečku Okriki jsou zlynčováni a zaživa upáleni tři vysokoškoláci a vše je zac... více