Že to byli lidé?
recenze
Velitelem v Osvětimi : autobiografické zápisky (2006) / cousinPůvodně jsem chtěl prožít život jinak, chtěl jsem mít rodinu a farmařit, nakonec jsem se obětoval pro myšlenku národního socialismu. Dopředu upozorňuji, nikdy jsem nikoho nezabil, kromě Waltra Kadowa, a to jsem si odseděl. Díky tomu znám i mentalitu vězňů, což mi pomohlo při budování tábora Auschwitz. Nebyla to jednoduchá práce, trpěla tím především má rodina. Byl jsem dost pod tlakem hlavně od Himmlera, postupně se to projevilo i na mém zdraví. Proč jsem toho tedy nenechal? Víte, když mně tak slušela uniforma SS.
Neměl jsem dost vhodných spolupracovníků, zejména odchovanci Eickeho mi svou mnohdy zbytečnou krutostí stěžovali práci, zbytečně umírali vězni, kteří mohli ještě nějaký čas pracovat. Kolik v Auschwitz zemřelo vězňů nevím přesně, čísla se odesílala Himmlerovi, asi tak dva a půl milionu. Že jich byl jen milion a půl? To by mi mohlo pomoci, opakuji, nikdy jsem nikoho nezabil, kromě výše zmíněného. Že to byly lidské bytosti? To mě nenapadlo, když jsem je pozoroval, jak se rvaly o jídlo a rozbíjely si hlavy, takhle se lidské bytosti nechovají.
Fyzická likvidace nepřátel národního socialismu v táboře Auschwitz bylo pouze dočasné řešení než se najde řešení, jak s nimi zacházet. Poněkolikáté připomínám, kdyby byl zájem o budování táborů, mohu být svými zkušenostmi k dispozici.
Pokud se zdá výše uvedené obtížně pochopitelné, dávám všem ujištění, taková je celá kniha. Rudolf Höss zaujímá mezi válečnými zločinci výjimečné místo ještě navíc tím, že jeden z obhájců nacistických pohlavárů jej nechal předvést jako svědka. Tento den byl nazýván "Dnem, kdy nacistům zmrzly úsměvy." Zatímco ostatní se snažili vyvinit nebo alespoň svou účast bagatelizovat, Rudolf Höss bez rozpaků popisoval vyhlazovací provoz v Osvětimi a přilehlých táborech.
Po válce byl dopaden, odsouzen a v roce 1947 popraven v Osvětimi. Ze všech možných výčtů, jež souvisí s Osvětimí uvedu jen jedno: táborovou branou prošlo dvě stě tisíc dětí, kterým následně byla odepřena možnost prožít svůj vlastní život.
Velitelem v Osvětimi : autobiografické zápisky Rudolf Höss
Paměti bývalého velitele vyhlazovacího koncentračního tábora v Osvětimi jako historický dokument a svědectví o mechanismech masové likvidace evropských Židů za 2.světové války. První část pamětí je autobiografická. Höss se v ní... více