Život v dobách menuetu

recenze

Kočárová cesta (2017) 4 z 5 / a.k
Kočárová cesta

„Děj románu se odehrává v časech, kdy se ve vídeňských barokních palácích pořádaly plesy a panstvo tančilo menuet, sarabandu a řadové tance… Mladý Mozart se ucházel o přízeň císařského dvora… Byla to doba, kdy nádhera baroka přecházela v ještě větší nádheru zjemnělého rokoka.“

Blíží se velká sláva, hraběcí rod Paarů je povýšen do knížecího stavu. Vrchnost přijíždí na Zdechovice, kde místní mládež vystoupí s předem poctivě nacvičeným závojovým tancem. Mezi tančícími je i dcera místního hajného, patnáctiletá Markéta Janderová. Ta zaujme kněžnu a získává nabídku, aby se stala její komornou. To ale znamená, že musí opustit milované Zdechovice i celou rodinu a vypravit se do daleké Vídně, kde mají Paarové své sídlo. Markéta chodila do farní školy, umí číst a zná německy, je velmi šikovná na ruční práce. Ve Vídni dostává na starosti péči o bohatou kněžninu garderobu, zvyká si na oslovení Grétl.

Ve Vídni se dozvídá, proč asi získala nabídku ke službě. Není to jen její šikovnost a pracovitost, ale i její neuvěřitelná podoba s Isabelou Parmskou, první ženou samotného císaře Josefa. Ta před čtyřmi roky zemřela.

Kněžna Paarová je hofmistryní Jejího Veličenstva Marie Terezie, má její velkou důvěru. Sama císařovna ji pověřuje doprovodem princezen k evropským dvorům. Nyní se chystá svatba nejmladší dcery, Marie Antonietty, s francouzským dauphinem. Grétl se smí účastnit cesty nevěsty na francouzský dvůr.

Ve Vídni poznává Grétl i svou první lásku. Alfréda, jeho otec vlastní dílnu na výrobu kočárů.

Zpráva o podobě Grétl s Isabelou se dostává až k samotné císařovně Marii Terezii. Ta ji zve k audienci.

Po smrti kněžny Paarové nastupuje do služeb k císařovně. Musí však slíbit, že udělá vše pro to, aby se nesetkala s jejím synem císařem Josefem a neranila ho svou podobou. Službou u císařského dvora pro Grétl začíná její nová životní etapa a je přímo osudová…

Celý román velmi pěkně popisuje dění 18. století, vztahy mezi vrchností a poddanými. Co prožívala vrchnost, to se odráželo i v životech sloužících, jejich nálady, radosti, strasti, nemoci. Je zde taky popsána politická situace v Evropě, vladařské aktivity císařovny Marie Terezie i chování jejího svéhlavého a občas až nezvladatelného syna císaře Josefa. V historických událostech někdy až zaniká samotný příběh mladičké Grétl. Vzhledem k tomu, že životy poddaných byly do značné míry závislé právě na dění ve vyšších kruzích, dá se to pochopit. Možná, kdyby byl charakter postavy Grétl v něčem výraznější, mohlo to příběhu pomoci.

Kniha se mi četla pěkně, na začátku jsem si ale musela zvyknout na střídání přímé a polopřímé řeči, které mi ne vždy plně vyhovovalo. Celkový pocit z knihy mám dobrý.

Vydejte se také na kočárovou cestu vedoucí alejí lip a jeřabin k hájence starého Jandery a vnímejte krásu okolních lesů nad Strážníkem, nedaleko zámku Zdechovice, kde to všechno vlastně začalo.


Kočárová cesta Kočárová cesta Jana Klimečková

V poutavé historické próze sledujeme osudy české dívky za vlády Marie Terezie. Šestnáctiletá Markéta, dcera hajného, se stává komornou kněžny Paarové a odjíždí s ní do Vídně. Leckdo si ji plete se zesnulou princeznou a císařovou c... více


Komentáře (0)

Přidat komentář