-

Ztracená existence

recenze

Klíč (2021) 5 z 5 / a.k
Klíč

Ambergateský ústav pro duševně choré je tísnivým místem s pronikavým pachem dezinfekce a rozvařeného zelí. Tamní zdi skrývají všudypřítomnou plíseň a zmařené lidské osudy.

Právě sem nechal umístit otec svou vzpurnou dceru Amy, která je prý nebezpečná sama sobě i svému okolí. Amyina osobnost je zcela v troskách. Po smrti matky se otec znovu oženil a Amy se nedokázala s novou životní situací vyrovnat. Pacientku dostává na starost doktor Lambourn, který lpí na lékařských postupech své doby a hledá pro Amy odpovídající léčbu.

Do ústavu nastupuje nová psychiatrická sestra v zácviku Ellen Crosbyová. Je plná elánu a odhodlání, chce být prospěšná místním svěřenkyním a dělat dobře svou práci. Empatie a snaha tady ale nestačí. Vždy, když se něco pokazí, do několika vteřin se po jejím boku zhmotní hlavní sestra Winstanleyová, které se snad nikdy nezavděčí. Ellen vnímá zkostnatělost ústavního systému a osudy pacientek jí nejsou lhostejné.

Příběh se odehrává v roce 1956, kdy psychiatrie nabízí „léčbu“ ve formě elektrošoků a silných, tlumících léků. V nejzávažnějších případech zbývá chirurgický zákrok, který znamená otevření lebky s častými nezvratnými následky. A tak pokud člověk nebyl šílený, když do Ambergate přišel, rozhodně takový byl, když ho odtud pustili.

V druhé dějové lince se přesuneme o padesát let do současnosti.
V opuštěné budově bývalého blázince provádí Sarah průzkum pro svou připravovanou knihu. V tajné podkrovní místnosti objeví několik zaprášených kufrů s osobními věcmi dřívějších pacientek. Po otevření jednoho z nich přijde elektrizující poznání, které otevírá prostor k pátrání po osudu jeho majitelky.

Román nabízí tklivý příběh z nelidského prostředí psychiatrické léčebny, který je velmi dobře napsaný a výborně se čte. Určitě existuje spousta jiných románů, které dokáží více šokovat brutálními ústavními praktikami, podrobnými popisy nelidského zacházení s psychiatrickými pacienty v minulých dobách i šílenstvím, které člověk s diagnózou může představovat. Tento příběh ale nehraje na tuto temnou strunu. I když o nechutné maličkosti nepřijdete, daleko více prostoru zde má osobní příběh mladičké Amy, kterou všichni opustili, až skončila v soukolí psychiatrického systému, ze kterého není tak snadné se vymanit. Čtenáři také vyvstane otázka, proč zde má tolik prostoru nová sestřička Ellen a jakou roli bude hrát v příběhu hospitalizované Amy.

V knize se prolínají obě časové linky, ale větší prostor má právě příběh z minulosti. Tam se skrývá veškeré to utrpení a nespravedlnost. I když jde o fiktivní příběh, čtenář si moc dobře uvědomuje, že v popisované době byly reálné takovéto nemocniční praktiky a ústavní péče nadobro zmařila životy mnoha žen a dívek.

Amyin příběh je plný dusné atmosféry zoufalství a beznaděje, obrazem ztraceného života mezi zdmi psychiatrického ústavu. Bavilo mě rozplétání Amyina smutného životního osudu, působivé čtení, moc doporučuji.


Klíč Klíč Kathryn Hughes

Zdravotní sestra Ellen Crosbyová nastoupí do nemocnice pro duševně choré. Přestože netuší, co ji zde čeká, je plná energie a naděje, že bude pomáhat potřebným. Když pozná mladou ženu, kterou do ústavu přivezl její otec, netuší, že... více


Komentáře (0)

Přidat komentář