Psychologický román Vlčí jáma, román téměř klasický krásou svého slova, zahajuje edici Vybraných spisů národní umělkyně Jarmily Glazarové. Ve Vlčí jámě dospělo umění Jarmily Glazarové k plné epické zralosti a objektivizaci.
Román s pevnou a důmyslnou stavbou, rovněž názornou a hlubokou povahokresbou je jímavým příběhem osiřelé dívky Jany a jejího rodícího se citového vztahu k otčímovi. Je však zároveň kritickou obžalobou sobecké podstaty maloměšťáckého světa, jeho citové prázdnoty a morální falše. V postavě tety Kláry ztělesnila autorka umělecky silný typ maloměšťáckého sobce a rodinného tyrana, který využívá svého sociálního postavení bohaté majitelky domu a ničí kolem sebe všechny lidské vztahy. Realistická studie maloměšťáckého prostředí vyniká nejen psychologickou pronikavostí a citlivostí, ale i kritickým sociálním aspektem. Oživující podstatu příběhu tvoří autorčina láska, její touha po krásných, čistých lidských vztazích.
Román Vlčí jáma se svou psychologickou analýzou lidských typů a s realistickým zřetelem k sociální určenosti a typičnosti člověka řadí k pokrokové próze konce třicátých a počátku čtyřicátých let.... celý text