KatkaM92 profil
Nové knihy v seznamech
Kdo jsem
Moje hodnocení:
Odpad - netřeba vysvětlovat
* - nudné, nezajímavé
** - kniha se dala číst, ale nebyla pro mě až tak zajímavá
*** - nadprůměr, skvělá kniha
**** - kniha je hodně čtivá, zajímavá, vtáhne mě do děje, má úžasný příběh
***** - kniha mě naprosto okouzlila svým příběhem nebo napínavostí a stylem psaní, naprosto geniální dílo
Jak jsem se dostala ke knihám?
V dětství jsem navštěvovala místní knihovnu a četla jsem celkem často. Moje oblíbená série knih z té doby je Řada nešťastných příhod, která byla natočena v roce 2017 jako seriál, velice povedený a věrný knižní předloze. Ráda vzpomínám na naučné knihy z edice Děsivé dějiny a Děsivá věda.
Pak přišla dlouhá pomlka a ke knihám jsem se vrátila až v roce 2020, z nichž moje první byla "Zázrak v Andách: 72 dní v Andách a moje dlouhá cesta domů". Příběh Nanda Parrada mě fascinoval dlouho, už od filmového zpracování z roku 1993 s názvem Přežít, které jsem viděla jako malá.
Pravděpodobně tato kniha mě inspirovala k tomu, že mě zajímají knihy podle skutečných událostí, líbí se mi příběhy o lidech, co přežili nebo dokázali neobyčejné věci. Moji pozornost upoutají také knihy o cestování nebo díla s kriminální tématikou.
Další moje oblíbené knihy, co se týče přežití v děsivých podmínkách jsou Ztracen v džungli (Yossi Ghinsberg) a Útěk z tábora 14 (Blaine Harden). Zajímavá díla s tématikou holocaustu a pracovních táborů jsou Mengeleho děvče (Viola Stern Fischerová), Hana (Alena Mornštajnová), Smrt je mým řemeslem (Robert Merle), Doufám, dokud dýchám...(Věra Vlčková) a Nezlomený (Laura Hillenbrand).
Jak jsem již zmínila, motivy zločinu a vražd jsou také velmi rozsáhlé a čtivé téma. Velmi se mi líbily knihy: Ledař: Zpověď nájemného zabijáka (Philip Carlo), Byl jsem brněnským katem (Zdeněk Jirásek) a Historie trestu smrti (Martin Monestier).
Fascinují mě také nevyřešené záhady. Jednu z nich skvěle popisuje kniha Kdo zavraždil účastníky Djatlovy expedice? (Martin Lavay). A kterou knihu volím jako nejnapínavější ze všech? Rozhodně Trhlinu od Jozefa Kariky. Na tu si vyhraďte pár hodin, protože se od ní nejde odtrhnout.
Díla o různých závislostech výstižně popisují, jak se člověk cítí a co prožívá. Jedním z nejlepších je Memento od Radka Johna a Můj syn feťák od Evy Hacalové, psáno střídavě matkou a synem.
Další moje oblíbené knihy podle skutečné události jsou: Severka (Nina Špitálníková), Černobyl. Historie jaderné katastrofy (Serhii Plokhy), Květ pouště (Waris Dirie), Sníh z bogoty (Jiří Roth), Odvlečená: Příběh dívky nucené k prostituci (Sophie Hayes), Z temnoty (Tina Nash), Šéfkuchařův deník (Radek Pálka), Doktorka za mřížemi (Amanda Brown) a 24 osobností Billyho Milligana (Daniel Keyes).
Z cestovatelských kousků se mi moc líbila Moje Pacifická hřebenovka (Monika Benešová), 151 příběhů na Stezce Českem (Lucie Kutrová), 40 dní pěšky do Jeruzaléma (Ladislav Zibura) a Novinářem v Číně: Co jsem to proboha udělal? (Tomáš Etzler)
Příběhy, co nejsou podle skutečné události, ale byly natolik napínavé a pozoruhodné, že jsem je přečetla jedním dechem, jsou: Vteřina poté (William R. Forstchen), z klasiky 1984 a Farma zvířat (George Orwell), Zelená míle (Stephen King), O myších a lidech (John Steinbeck), Růže pro Algernon (Daniel Keyes) a Heřmánkové údolí (M. Körnerová).
Z žánru psychologie je velmi zajímavá kniha Časový paradox (Philip Zimbardo) a Mozek jako noční netvor (Guy Lechsziner).
Ohledně kosmonautiky je skvělá kniha Zeptej se astrounauta (Tim Peake).