Bílá nemoc zajímavosti
Karel Čapek
Diktátor (“Maršál”), který chce zahájit válku (dobová paralela na Adolfa Hitlera). V téže době se objevuje nakažlivá neznámá nemoc, která zabijí lidi. Mírumilovný lékař (dr. Galén) nachází lék. Bohaté lidi ale vyléčit nechce, pokud nejsou ochotni brojit proti válce. Maršálovým přítelem je také majitel zbrojovky baron Krüg, který také bílou nemocí onemocní. Dr. Galén, který zažil válku, jej odmítne léčit (dá továrníkovi ultimátum – nechce jej léčit dokud nepřestane vyrábět zbraně), proto je předvolán maršálem, přesto odmítá maršálova přítele léčit, pokud bude maršál pokračovat ve zbrojení. Baron Krüg se posléze sám zastřelí. Poté, co později maršál promlouvá k davu, si na prsou najde bílou skvrnu. Nakonec je ochoten vzdát se plánů na válku a ovládnutí světa, pokud jej dr. Galén vyléčí. Dr. Galén jde tedy pro léky a cestou zpět prochází skrz zfanatizovaný dav, kterým je ubit). Zfanatizovaný člověk z davu vysype obsah doktorova kufříku a nalézá ampulky s lékem, které rozšlape, doktor Galén sám zahyne ušlapán davem.... celý text
Zajímavosti (6)
archiv ND: http://archiv.narodni-divadlo.cz/inscenace/898 (milamarus)
,,(...) Komu mohl být mír bližší než Čapkovi a kdo se mohl víc štítit válečného barbarství než on? Ale ústy doktora Galéna jasně říkal, že ani pacifista nesmí ustoupit před surovostí a sprostotou. Ustoupit znamená zradit, zradit sebe a onen obyčejný život, který Čapek vyznával. (...) Přesto Čapek Věří, že v každém čloěku musí být lidská podstata. To není jen umělecká nezbytnost, že ve sporu humanity s fašismem, který je základem ,,Bílé nemoci", nestojí proti sobě abstraktní schémata, ale lidé. Čapkoval víra v lidi je bezmezná. Z ní vyrůstá jeho optimismus. Nemůže být jiný, má prostě lidi rád. Naivita, iluze, utopie? Ne, tento člověk se drží tak úzkostně své víry v lidi, protože by jinak nemohl žít.
Někdy nám vypravuje o své práci. Nemůže psát, když neslyší hudbu. V jeho pracovně stále zní hudba. Chodí mezi nás do divadla rád, ale nikdy tu nezdomácněl. Opravdu doma je za svým psacím stolem. Svým založením je literát. Pěstitel českého jazyka. Mám dost volného času, abych ho mohl poslouchat a pozorovat. Studuji ho jako herec. Tu vzláštní směs moudrosti a naivity, radosti a skepse, intelektu a prostoty. Přemýšlím o tom, zdy by bylo možné vtělit to do nějaké jevištní postavy. Po mnoha letech jsem se mnoho z jeho charakteru snažil dát do postavy Tuláka v jeho hře ,,Ze života hmyzu" i do postavy doktora Galéna v ,,Bílé nemoci", když jsme ji znovu studovali v roce 1968.(...)"
- citace z knihy: Ladislav Pešek - Tvář bez masky (Skutečnost a sen) (milamarus)
Po premiéře hry Bílá nemoc dostával Karel Čapek mnoho výhrůžných dopisů. Když už bylo množství těchto anonymů neúnosné, Čapkova o dvanáct let mladší žena, herečka Olga Scheinpflugová, je před svým manželem pečlivě schovávala. (ddkk)
Jde o jedno ze zásadních děl varujících před nástupem nacismu v Německu a stalo se jedním z důvodů plánované perzekuce Karla Čapka gestapem. (chaera)
Dílo adaptoval do opery Biela nemoc slovenský skladatel Tibor Andrašovan (chaera)
V roce 1937 (dva měsíce po vydání knihy), byl podle knižního příběhu natočen film Bílá nemoc, který režíroval Hugo Haas. (xfelix)
Štítky knihy
zfilmováno česká literatura divadelní hry mezilidské vztahy rozhlasové zpracování čeští spisovatelé Karel Čapek, 1890-1938 pandemie dramata Národní knihovna ČR dobro a zlo klasická literaturaAutorovy další knížky
1948 | Bílá nemoc |
2004 | R.U.R. |
2017 | Válka s Mloky |
2009 | Dášeňka čili Život štěněte |
2004 | Matka |