Daleká cesta za domovem zajímavosti
Richard Adams
Daleká cesta za domovem série
1. díl >
Světoznámý hrdinský epos má netradiční hrdiny: čtyřnohé, ušaté chlupáče, jejichž dobrodružství by jim mohly závidět i postavy z Tolkienových knih. Na území obývaném sandlefordskou králičí kolonií má vyrůst lidské sídliště. Pětík obdařený jasnovidnými schopnostmi blížící se katastrofu předpovídá a naléhá, aby se králíci vydali hledat nový domov. Někteří samci mu uvěří: A tak začíná jejich dlouhá pouť do zaslíbené země plná nebezpečí, překážek a bojů. Králíci musejí překročit dravé řeky, frekventované silnice, čelit dravcům i šelmám, intrikám i zradě. Když konečně dorazí na Kamenitý vrch, musejí si přivést ramlice, aby rod mohl pokračovat. Naději spatřují v nedaleké kolonii Efrafa, té ovšem vládne nelítostný generál Čistec… Richardu Adamsovi trvalo mnoho měsíců a musel si vyslechnout sedm zamítavých odpovědí, než našel nakladatele pro svůj dobrodružný román Daleká cesta za domovem. Ti, kteří Adamsův rukopis odmítli vydat, toho pak hořce litovali: Kniha poprvé vyšla v roce 1972 a od té doby patří do zlatého fondu světové literatury, prodalo se jí přes padesát milionů výtisků po celém světě a stala se předlohou animovaného filmu, seriálu i několika počítačových her.... celý text
Literatura světová Dobrodružné Romány
Vydáno: 2018 , ArgoOriginální název:
Watership Down, 1972
více info...
Zajímavosti (4)
Ve velkém průzkumu nejlepších knih, který v roce 2003 pořádala ve Spojeném království společnost BBC a který byl nazván The Big Read, se tato kniha umístila na 42. místě žebříčku nejlepších knih všech dob. (michcim)
Kniha získala v roce 1973 Cenu Guardianu za beletrii pro děti. (michcim)
Kniha získala v roce 1972 ocenění zvané Carnegie Medal, které uděluje britský Institut knihovníků a informačních pracovníků (The Chartered Institute of Library and Information Professionals, CILIP). Carnegie Medal se uděluje od roku 1936 a oceňuje nejlepší dětskou knihu britského autora v daném roce. (michcim)
Poznatky o králících a jejich životě autor čerpal z odborné knihy welšského přírodovědce Ronalda Mathiase Lockleyho Soukromý život králíka (The Private Life of the Rabbit, 1941). (meluzena)
Štítky knihy
přátelství pro děti zfilmováno anglická literatura putování alegorie králíci dobrodružství pro rodičeAutorovy další knížky
2018 | Daleká cesta za domovem |
1998 | Příběhy z Kamenitého vrchu |