Devatero pohádek zajímavosti
Karel Čapek , Josef Čapek
Loupežník Lotrando, princezna Zubejda, drvoštěp Dr. Voštěp, poštmistr Kolbaba, kouzelník Magiáš, draci, víly, vodníci – to jsou jen někteří hrdinové půvabných pohádek Karla Čapka, které měli rádi už vaši rodiče, jejich rodiče, rodiče jejich rodičů, a rodiče rodičů jejich rodičů. A budou je mít rády i vaše děti. Co je na ní tak půvabného? Tahle kniha totiž není jen kniha pohádek, ale je doslova a do písmene kouzelná! Jak to? Protože je nestárnoucí. Karel Čapek do ní vložil tolik kouzelných slov a tolik veselých příběhů, že ani stárnout nemůže. Protože kde jsou smích, kouzla a láska, tam se prostě stárnout nemůže. A každý, kdo si ji přečte, to pozná na vlastní kůži. Poprvé za 83 let od prvního vydání vychází nestárnoucí Čapkova klasika Devatero pohádek s jinými ilustracemi, než od jeho bratra Josefa. Důvod? „Zatímco Karlův jazyk zůstává neustále moderní a dnešním dětem přístupný a srozumitelný, ilustrace jeho bratra Josefa text stahují do dob, kdy kniha vznikla, působí na ně staře a odvádí je tak od knihy, která si zaslouží jejich pozornost,“ vysvětluje nakladatel David Laňka. O nové ilustrace k Devateru pohádek se postarala talentovaná absolventka FAMU Edita Krausová, která knihu bohatě proilustrovala a dokázala skloubit modernost, zábavnost, pohádkovost a hravost textu s odkazem na vysokou kvalitu české knižní ilustrace.... celý text
Zajímavosti (5)
V původním vydání jsou ještě pohádky o začarovaném tulákovi a o šťastném chalupníkovi. (veveropysk)
Audio-verze: http://darkmp3.ru/album-capek-devatero-pohadek-8450828.html Vypráví Josef Somr. (milamarus)
V knize Devatero pohádek spojili Karel Čapek a Josef Čapek své síly a vytvořili malý literární skvost, oslovující už od svého prvního vydání stále nové generace dětí. Známé pohádky patří v tomto souboru mezi stálice základního fondu literatury pro děti společně s kouzelnými ilustracemi Josefa Čapka. (Luccy78)
Některé z pohádek natočil Eduard Hofman jako krátké animované pohádky (Psí pohádka, Pošťácká pohádka, Doktorská pohádka, Loupežnická pohádka, Tulácká pohádka a Vodnická pohádka) (chaera)
Některé z pohádek byly zfilmovány - Velká kočičí pohádka (1983), Velká policejní pohádka (1979), Loupežnická pohádka (1980), Pošťácká pohádka (1981), Doktorská pohádka (1982). (chaera)
Štítky knihy
pohádky zfilmováno rozhlasové zpracování české pohádky
Část díla
- Druhá loupežnická pohádka 1932
- Pohádka pošťácká 1932
- Pohádka psí 1932
- Pohádka ptačí 1932
- Pohádka tulácká 1932