Strážcovia Varadína zajímavosti
Juraj Červenák
Epos o protitureckých vojnách v Uhorsku, Sedmohradsku, Chorvátsku a Stredomorí v druhej polovici 17. storočia. Kapitán Kornélius Báthory, šermiar, rytier a básnik, už mnohokrát preukázal svoje vojenské kvality. Ako človek však zlyhal, keď po smrti manželky zanevrel na svojho syna a radšej dal prednosť vojenskej kariére. Dnes, keď má Michal Báthory 12 rokov, Kornel chce všetko napraviť a opäť mu byť otcom. Osud však chce, aby úprimnosť svojho pokánia dokázal veľkými obeťami a podstúpil neslýchané útrapy. Michal je totiž zajatý lúpežnými martalovcami a kým sa jeho otec vystrábi z ťažkých zranení, stopy po chlapcovi pohltí Osmanská ríša. Skončil v otroctve alebo v niektorom z janičiarskych výcvikových táborov? Je len jediný človek, ktorý vie, kam presne Michala odvliekli. A ten sa práve pripojil k tureckej invázii do Sedmohradska. Kornel sa vydáva na cestu k transylvánskej pevnosti Varadín, proti ktorej už tiahne obrovská presila Turkov...... celý text
Romány Literatura slovenská Fantasy
Vydáno: 2010 , Slovart (SK)Originální název:
Strážcovia Varadína, 2009
více info...
Zajímavosti (4)
Vyšlo v nezkrácené podobě i v audio verzi, načetl
Ernesto Čekan. (lioncel)
Celá série se původně měla vztahovat především k válce s Turkem, která se odehrávala na území Slovenska v letech 1663-1664. Poněvadž se tento úkol nepodařilo autorovi splnit, uvažuje nyní (2012) o možnosti vytvořit další navazující sérii, případně o dalších dílech přímo se vztahujících k ‘Dobrodružství kapitána Báthoryho‘. Z původně zamýšleného prologu, který měl hlavního hrdinu pouze uvést, se tak stala přímo trilogie a něco, co autor zpočátku vůbec nezamýšlel. (pet-kyval)
Určitou zajímavostí také je, že uvedení knihy na trh provázela tehdy naprostá novinka ve slovenských a českých literárních kruzích: knižní trailer. ,,Na webovou stránku MovieZone píšu minirecenze filmových trailerů. Je to vlastně samostatná umělecká forma. A na západě nejsou ničím výjimečným ani propagační videa ke knížkám. Posouvají psané slovo do multimediálního prostoru, takže jsem to chtěl zkusit. Napsal jsem scénář a sehnal obrazový materiál. Štěpán Čermák z MovieZone poté vybral hudbu a sestříhal trailer, ze kterého mě samotnému při prvním zhlédnutí naskočila příjemná husí kůže.“ (pet-kyval)
Pro hlavní postavu byl autorovi inspirací slavný maďarský hrdina, o kterém se jinak za hranicemi příliš nemluví. Jeho jméno bylo Juraj Túry či uherský El Cid a proslavil se hlavně svými vítězstvími v soubojích s tureckými šermíři. Podle všeho prý zvítězil ve více než šesti stech soubojích. Tím ovšem proti sobě rozpoutal obrovskou nenávist a touhu po pomstě ze strany Osmanů. V přesile ho zbaběle přepadli, uvěznili a popravili. Jeho hlavu nechali poslat do Istanbulu, jako důkaz definitivního odstranění. Po jeho smrti byla jeho zbroj vystavována ve Vídni na císařském dvoře. (pet-kyval)
Štítky knihy
17. století Slovensko, Slovenská republika Uherské království Osmanská říše Turci v UherskuAutorovy další knížky
2013 | Mŕtvy na Pekelnom vrchu |
2009 | Strážcové Varadínu |
2006 | Ocelové žezlo |
2015 | Ohnivé znamenie |
2017 | Vlk a dýka |