Dvadsaťtisíc míľ pod morom zajímavosti

Dvadsaťtisíc míľ pod morom
https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/378294/bmid_dvadsattisic-mil-pod-morom-B5L-378294.jpg 4 1703 1703

Ak vás hlbiny mora priťahujú svojím tajuplným pôvabom, ak snívate o neuveriteľných dobrodružstvách v oceánoch tejto planéty, tak toto majstrovské dielo Jula Verna je práve pre vás! Pripojte sa k profesorovi Aronnaxovi, jeho vernému sluhovi Conseilovi a námorníkovi Nedovi Landovi na palube Nautila – ponorky, ktorej velí mysteriózny a fascinujúci kapitán Nemo. Stanete sa súčasťou podmorského lovu, budete utekať pred kmeňom kanibalov a čeliť útoku obrovských chobotníc... a nakoniec uniknete hroznému vodnému víru Malström. Ponorte sa do toho – čaká vás úchvatné dobrodružstvo!... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Ikar (SK)
Originální název:

Vingt mille lieues sous les mers, 1870


více info...

Zajímavosti (5)

Ve vydání z roku 2016 je zrevidovaný překlad a doplněn v místech, kde kusy textu (a tedy i děje) chyběly, neboť se vydávalo dle prvorepublikových vydání, kde to nebylo zcela v pořádku, jak textově, tak i ilustračně. (BarryBlack)


Ve vydání z roku 2016 jsou použity všechny ilustrace, které k dílu byly ve Francii vytvořeny, včetně všech barev a map. (BarryBlack)


Známy a talentovaný režisér David Fincher ( Se7em, Hra, Úkryt ) bude tvorcom novej filmovej adaptácie tohoto skvelého diela.
Viacej na: http://www.csfd.cz/film/261876-20000-leagues-under-the-sea-captain-nemo/zajimavosti/ (zahadum)


Překlad názvu je nesprávný, protože v originále jde o dvacet tisíc "lieues", což je starobylá jednotka délky, česky zvaná "pěší hodina" a odpovídá vzdálenosti, kterou člověk (kůň) ujde za jednu hodinu. V románu jednotka odpovídá francouzské metrické variantě a je dlouhá přesně 4000 metrů. (Zlord Antiježíš)


Jules Verne názvem své ponorky z tohoto románu (Nautilus) inspiroval k pojmenování jinou, tentokrát reálnou ponorku USS Nautilus (SSN-571) což byla první provozuschopná nukleárně poháněná ponorka a první plavidlo, jež dokončilo podmořskou plavbu pod Severním pólem (3. srpna 1958). Ponorka byla v aktivní službě od roku 1954 do roku 1980. (Zlord Antiježíš)