Jana Eyrová zajímavosti
Charlotte Brontë
Vrcholný román čelní představitelky anglické romantické literatury, který se stal jedním z největších děl světové literární klasiky a čtenářsky stále velmi oblíbeným příběhem z viktoriánské éry. Jana, hlavní hrdinka románu, nepoznala rodičovskou lásku. Krutí příbuzní ji umístili do sirotčince, kde dívka strávila v nuzných podmínkách deset let, ale získala tu vzdělání. Zavržena rodinou své tety, téměř bez jediné spřízněné duše, ponižována až na samé dno lidské důstojnosti bigotními vychovateli, vyrostla zde v sebevědomou mladou ženu. Jako osmnáctiletá dostane práci vychovatelky na panství pana Rochestera a svitne jí naděje na lepší život. Majitel působí sice jako nerudný a zatrpklý morous, ale vyučovat jeho schovanku, Janu baví. Proto se rozhodne zůstat. Jenže dům skrývá mnohá tajemství a hrozby. Podivné rány, zoufalé výkřiky a strašidelný smích, které Jana v noci slýchá, rozhodně nejsou jen výplody její fantazie…... celý text
Literatura světová Romány
Vydáno: 2022 , Československý spisovatelOriginální název:
Jane Eyre, 1847
více info...
Zajímavosti (5)
O napsání vlastního pokračování Janina příběhu se pokusila autorka Hilary Baileyová. Vydáno bylo pod názvem Paní Rochesterová. (D.-e.-e.-)
Kniha vyšla pod Charlottiným pseudonymem Currer Bell. (AnetW94)
Edward Eyre (1815 - 1901) je skutečná historická postava. Angličan Eyre odešel do Austrálie v roce 1832 ve věku 17 let. Pracoval jako "honák dobytka" a hnal stáda přes celou zemi. Objevil jezero a poloostrov, které se nyní jmenují po něm. V roce 1840 se k jeho náročné expedici, kdy hledal cestu, která by spojila Adelaide s Albany, připojil domorodec Wylie. 1841 se dostávají do Albany. (viz Obrazový atlas objevů) (Seraphin)
Kniha se dočkala okamžitého úspěchu u kritiky i čtenářů, velký obdiv na její adresu vyslovil např. William Makepeace Thackeray, kterému Charlotte Brontëová poté věnovala druhé vydání. Román inspiroval řadu dalších umělců a patří k největším klenotům klasické světové literatury. O jeho významu svědčí i vznik cca 30 filmových, televizních a muzikálových adaptací. (Kamčari)
Kniha inspirovala několik filmařů. Uvádím tato zpracování: Jana Eyrová, rok 2011, režie Cary Fukunaga; Osudová láska Jany Eyrové (seriál), rok 2006, režie Susanna White; Jane Eyre, rok 1997, režie Robert Young; Jana Eyrová, rok 1996, režie Franco Zeffirelli; Jana Eyreová (seriál), rok 1983, režie Julian Amyes; Jane Eyre (seriál), rok 1973, v hlavní roli Stephanie Beacham; Jana Eyrová, rok 1972, režie Věra Jordánová, v hlavní roli Marta Vančurová; Jana Eyrová, rok 1970, režie Delbert Mann; Jane Eyre (seriál), rok 1963, v hlavní roli Ann Bell; Jane Eyre, rok 1961, v hlavní roli Zachary Scott; Jane Eyre, rok 1956, v hlavní roli Stanley Baker; Sangdil (Jane Eyre), rok 1952, v hlavní roli Dilip Kumar; Jane Eyre, rok 1949, režie Franklin J. Schaffner; Jana Eyrová, rok 1944, režie Robert Stevenson; Jane Eyre, rok 1934, režie Christy Cabanne; Jane Eyre, rok 1914, v hlavní roli Irving Cummings. (D.-e.-e.-)
Štítky knihy
láska zfilmováno anglická literatura viktoriánská doba venkovské romány romantika osudy žen sirotci zranění romány pro ženy