Jana Eyrová zajímavosti

Jana Eyrová
https://www.databazeknih.cz/img/books/empty_bmid.jpg 5 4306 4306

Podmanivý príbeh lásky v novom preklade Sirota Jane Eyrová nemala ľahké detstvo. V Lowoodskej škole pre chudobné dievčatá a pod vplyvom svojej nevľúdnej tety okúsila trpkú osamelosť i krutosť. To však len posilnilo jej odhodlanie nájsť v živote šťastie a vlastnú cestu. Mohla by to dokázať vďaka práci guvernantky, ktorú získala v sídle Thornfield. Majiteľ sídla a Janin zamestnávateľ, zádumčivý a svojrázny pán Rochester, je charizmatický muž a zdá sa, že ani Jane mu nie je ľahostajná. Múry sídla však ukrývajú temné tajomstvo, ktoré Janine nežné city podrobí skúške. Rozhodne sa ostať v Thornfielde a čeliť následkom alebo poslúchne svoje presvedčenie, hoci to znamená opustiť milovaného muža? Čiastočne autobiografický román je kritikou viktoriánskej spoločnosti a zároveň zobrazuje osudovú lásku klasického gotického príbehu doplnením nových realistických motívov.... celý text

Toto vydání knihy ještě není v prodeji. Má být od 30.09.2024
Literatura světová Romány
Bude vydáno: , Ikar (SK)
Originální název:

Jane Eyre , 1847


více info...

Zajímavosti (5)

O napsání vlastního pokračování Janina příběhu se pokusila autorka Hilary Baileyová. Vydáno bylo pod názvem Paní Rochesterová. (D.-e.-e.-)


Kniha vyšla pod Charlottiným pseudonymem Currer Bell. (AnetW94)


Edward Eyre (1815 - 1901) je skutečná historická postava. Angličan Eyre odešel do Austrálie v roce 1832 ve věku 17 let. Pracoval jako "honák dobytka" a hnal stáda přes celou zemi. Objevil jezero a poloostrov, které se nyní jmenují po něm. V roce 1840 se k jeho náročné expedici, kdy hledal cestu, která by spojila Adelaide s Albany, připojil domorodec Wylie. 1841 se dostávají do Albany. (viz Obrazový atlas objevů) (Seraphin)


Kniha se dočkala okamžitého úspěchu u kritiky i čtenářů, velký obdiv na její adresu vyslovil např. William Makepeace Thackeray, kterému Charlotte Brontëová poté věnovala druhé vydání. Román inspiroval řadu dalších umělců a patří k největším klenotům klasické světové literatury. O jeho významu svědčí i vznik cca 30 filmových, televizních a muzikálových adaptací. (Kamčari)


Kniha inspirovala několik filmařů. Uvádím tato zpracování: Jana Eyrová, rok 2011, režie Cary Fukunaga; Osudová láska Jany Eyrové (seriál), rok 2006, režie Susanna White; Jane Eyre, rok 1997, režie Robert Young; Jana Eyrová, rok 1996, režie Franco Zeffirelli; Jana Eyreová (seriál), rok 1983, režie Julian Amyes; Jane Eyre (seriál), rok 1973, v hlavní roli Stephanie Beacham; Jana Eyrová, rok 1972, režie Věra Jordánová, v hlavní roli Marta Vančurová; Jana Eyrová, rok 1970, režie Delbert Mann; Jane Eyre (seriál), rok 1963, v hlavní roli Ann Bell; Jane Eyre, rok 1961, v hlavní roli Zachary Scott; Jane Eyre, rok 1956, v hlavní roli Stanley Baker; Sangdil (Jane Eyre), rok 1952, v hlavní roli Dilip Kumar; Jane Eyre, rok 1949, režie Franklin J. Schaffner; Jana Eyrová, rok 1944, režie Robert Stevenson; Jane Eyre, rok 1934, režie Christy Cabanne; Jane Eyre, rok 1914, v hlavní roli Irving Cummings. (D.-e.-e.-)