Osamělý je všude na poušti zajímavosti

Osamělý je všude na poušti
https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/460573/bmid_osamely-je-vsude-na-pousti-jaro-v-k-v3Z-460573.png 5 1 1

Jaro v Kartágu série

< 2. díl >

Píše se rok 1941. Před nedávnem začala Velká vlastenecká válka a Alexandřině kamarádce Nadě, které byla před rokem na svatbě, se narodil syn Arťom. Je tajně pokřtěn v Jelochovské katedrále v Moskvě na místě, kde křtili A.S. Puškina, a ona se stává jeho kmotrou. Za několik dní odchází na frontu blízko Stalingradu, kde probíhá zuřivá bitva s Němci. Slouží jako sálová sestra v mobilní polní nemocnici ve třetí linii, kde provádějí nejsložitější operace. Seznamuje se s vedoucím chirurgem, devětadvacetiletým Adamem. Zamilují se a nechávají se oddat v nejbližší osadě na místní matrice. Záhy Alexandra otěhotní. Při přesunu na nové místo dislokace je nemocnice vybombardována Němci. Ztráty jsou obrovské. Anna Karpovna, matka Alexandry a Mariji, vzdělaná dáma hovořící několika jazyky, žije již přes dvacet let se změněnou identitou jako negramotná správcová Ňura, která mluví jen ukrajinsky. Pracuje v nemocniční prádelně a po večerech hlídá Nadina malého Arťoma. Jelikož neumí číst a psát, Naďa jí čte dopisy od Alexandry z fronty. Odpovědi jí Ňura diktuje. V Tunisku jsou třicátá léta 20. století a Marija se vrací z Paříže. Žije v domě tuniského bankéře Hadžibeka, který má dvě ženy a dva syny. Setkává se po dvanácti letech odloučení s guvernérovou ženou Nicole a jejím manželem guvernérem Charlesem. Při cestě do města je přepadena pěti Tuaregy, kteří ji chtějí chytit do harému. Zachrání ji znalost jejich jazyka. Střelbě unikne bez zranění. „Osamělý je všude na poušti“, je druhým z řady šesti románů „Jaro v Kartágu, Osamělý je všude na poušti, K radosti musí být dva, Chrám smíření, Estomihi a Ave Marija“, ve kterých spisovatel Václav V. Michalskij vypráví životní příběhy Mariji a Alexandry na pozadí historických událostí 20. století.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: ekniha , Targamannum
Originální název:

Одинокому везде пустыня, 2015


více info...

Zajímavosti (2)

Operace s prodejem části výzbroje a jejího přesunu z bitevní lodi "Generál Alexejev", na níž hraběnka Merzlovská připlula v r. 1920 do Bizerty je založena na pravdivém základě.
Zdroj: https://www.jarovkartagu.cz/2020/11/27/bratri-berensovi-historie-jednoho-z-ruskych-vnitrnich-konfliktu/ (vhrbek)


Po vydání druhého dílu sextalogie (Osamělý je všude na poušti/Одинокому везде пустыня) obdržel Václav Michalskij dopis následujícího znění od hraběnky Anastasie Alexandrovny Manstein-Širinské. (Zemřela v r. 2009, dle dostupných zdrojů, jako poslední účastník tzv. Ruského exodu z Krymu s Wrangelovou armádou. Její otec byl kapitánem na torpédoborci "Žarkij".)

Bizerta, 11. prosince 2003

Velevážený Václave Václavoviči, děkuji Vám za dva první svazky Vaší trilogie „Jaro v Kartágu“ a „Osamělý je všude na poušti“. S velkým zájmem jsem si přečetla román, jehož hlavní hrdinku představuje osoba v podobě Mariji Alexandrovny Mezgovské, které jsem si všichni vážili a milovali.

Ve Vašem dojemném a pravdivém popisu jejího stáří ji živě vidím, jak si povídá sama se sebou – „s Puškinem“, jak odpovídala svému ochránci Alimu.

Nikdy si nestěžovala, nikdy o nic neprosila, jen byla velmi znepokojená, když jsme již neměli kněze, aby ji nepochovali bez obřadu. I zde jsem byla svědkem zvláštních sbližování, o kterých mluvil Puškin, a které se, mimo čas a prostor, projevují u lidí, kteří vášnivě a houževnatě směřují za svým cílem. Třetí den po smrti Mariji Alexandrovny, zcela neočekávaně, při své cestě do Evropy, nás navštívil archijerej Lavr z USA, s otcem Nikolajem z Belgie a jeho mladým novicem.

Marija Alexandrovna měla naprosto výjimečný obřad.

Čtenářky z Bizerty čekají na třetí svazek. Děkuji za milé a živé obrazy. Děkuji za elegantní vydání.

Upřímně Vaše A. Širinskaja

V originálu je dopis připojen ke čtvrtému dílu: Chrám smíření/Храм согласия). Zdroj: https://www.jarovkartagu.cz/2020/05/07/dopis-anastasii-alexandrovny-manstein-sirinske-vaclavu-michalskemu/ (vhrbek)