Krkonošská pohádka zajímavosti

Krkonošská pohádka
https://www.databazeknih.cz/img/books/92_/92450/krkonosska-pohadka-92450.jpg 5 155 155

Příběhy o hezké, ale hubaté Anče, jejím milém Kubovi, nenasytném a nepřejícím Trautenberkovi a spravedlivém Krakonoši, který nenechá žádnou sousedovu podlost bez potrestání, zná snad každý z televizní obrazovky. Předlohou pro oblíbené večerníčky byly pohádky Boženy Šimkové, které najdete v této knize ... celý text

Zajímavosti (1)

Vládce našich nejvyšších hor máme asi všichni představách jako moudrého a laskavého. Asi největší reklamu udělal Krakonošovi večerníček Krkonošské pohádky, v němž trestal zlého a bohatého Trautenberka a ochraňoval hodné a chudé Anče a Kubu. První díly kultovních příběhů, kde Krakonoše nezapomenutelně ztvárnil František Peterka, byly odvysílány před 50 lety.
Také v pohádkách Marie Kubátové z Vrchlabí vystupuje Krakonoš jako moudrá bytost, která na sebe bere podobu hajného s fajfkou v ústech a trestá zlo, mění tkalcům přízi ve zlaté nitě a pro vdovy a sirotky sází do mechu zlaté hříbky... Jenže původní mýty a legendy ho vykreslují poněkud jinak. Jako neomezeného vládce hor, jenž podléhá svým náladám, a mnohdy i škodí jen tak z rozmaru. "V dobrém rozmaru škádlil lidi svými žerty, jindy jim zas bez lítosti škodil na zdraví i majetku. Jeho humor byl poťouchlý i laskavý, ale i děsivý, až při něm běhal mráz po zádech. Když pak začal řádit, dokázal nešťastníka honit po horách tak dlouho, dokud oběť nepadla mrtvá k zemi. Byl zkrátka nevypočitatelný a tajemný stejně jako hory samotné, ale ochraňující a napravující křivdy."
A právě na rozporuplnost této mytické postavy upozorňuje výstava "Krakonoš, pán hor", která je otevřená v liberecké Galerii Johann v Paláci Liebieg až do 11. ledna 2025. (Snoopi)