Mechanický pomaranč zajímavosti
Anthony Burgess
Mechanický pomaranč patrí medzi to najlepšie, čo moderná literatúra priniesla. Už pred viac ako tridsiatimi rokmi, keď po prvý raz vyšla, sa stala „klasikou“. Rovnomenný film, ktorý podľa nej nakrútil Stanley Kubrick, sa rýchlo stal kultovým. Príbeh sa odohráva v Londýne v nie príliš vzdialenej budúcnosti. Hlavná postava Alex je vodcom štvorčlennej skupiny tínedžerov, ktorá pácha rozličné násilnosti. Medzi sebou rozprávajú zvláštnym slangom s implantovanými rusizmami. Alexa však chytia, dostane sa do väzenia, kde ho čaká hrozivý trest s nepredstaviteľnými následkami. Táto kniha je fascinujúcim jazykovým koncertom, brilantnou štúdiou násilia a zla v človeku i drsnou antiutópiou v Orwellovskom duchu.... celý text
Literatura světová Romány
Vydáno: 2004 , Ikar (SK)Originální název:
A Clockwork Orange, 1962
více info...
Zajímavosti (9)
Z důvodu kontroverze amerického vydání byl v roce 1973 zadržen jistý knihkupec za prodej kopie knihy.
Stíhání bylo později zastaveno. (HematomMyokardu)
V roce 1961 Anthony Burgess a jeho žena navštívili jako turisté tehdejší Sovětský svaz. I tento výlet byl pro Burgesse jako autora významný, protože jej inspiroval k napsání několika románů, ale zejména mu poskytl látku pro Mechanický pomeranč. (Zlord Antiježíš)
Andy Warhol natočil román jestě před Kubrickem, jmenuje se Vinyl (1965). (Zlord Antiježíš)
Kapitola 21 je vypuštěna z amerického vydání knihy. Distributor nechtěl vydat novelu která končí happyendem. Číslo 21 má však pro knihu další symboliku, protože 21 je v Británii (i v USA) věkem plnoletosti. Podle zkrácené americké verze je natočen i Kubrickův film. (Zlord Antiježíš)
Název pochází ze starolondýnského argotu cockney, v němž fráze "ujetý jako mechanický pomeranč" znamená cosi napovrchu normálního, ale uvnitř naprosto zvráceného. (Zlord Antiježíš)
Jedné noci roku 1944 čtyři dezertéři z americké armády v Londýně přepadli těhotnou manželku mladého učitele Anthonyho Burgesse. Žena následkem utrpěných zranění potratila a z hrůzného zážitku se už nikdy úplně nevzpamatovala. Tragický zážitek inspiroval Burgesse k napsání knihy. (Zlord Antiježíš)
Práva od Anthony Burgesse koupil za 500 dolarů Mick Jagger, který vážně uvažoval o jeho natočení se svými kolegy coby droogy. (Zlord Antiježíš)
Dívky, se kterými Alex souložil, měly v knize 10 let, pro film ale výrazně zestárly. (Zlord Antiježíš)
V knize není nikdy řečeno příjmení Alexe. DeLarge bylo vytvořeno až pro film a to podle , kde má Alex pohlavní styk se dvěma dívkami a nazve se "Alexander the Large". (Zlord Antiježíš)
Štítky knihy
antiutopie, dystopie, kakotopie Londýn zfilmováno anglická literatura vězení, věznice punk dospívání budoucnost výtržnictví sociální deviaceAutorovy další knížky
1992 | Mechanický pomeranč |
2007 | 1985 |
2003 | Všechno, jen slunce ne |