Mechanický pomaranč zajímavosti

Mechanický pomaranč
https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/529089/bmid_mechanicky-pomaranc-65ba962480de6.jpg 4 2330 2330

Už pred viac ako polstoročím, keď Mechanický pomaranč vyšiel prvý raz, sa stal „klasikou“ a zaradil sa medzi to najlepšie, čo priniesla moderná literatúra. Rovnomenný film, ktorý podľa nej nakrútil Stanley Kubrick, sa rýchlo stal kultovým a dodnes má svojich verných fanúšikov. Príbeh sa odohráva v Londýne. Hlavná postava Alex je vodcom štvorčlennej skupiny tínedžerov, ktorá pácha rozličné násilnosti. Medzi sebou sa rozprávajú bizarným slangom s implantovanými rusizmami. Alexa po čase chytia a dostane sa do väzenia, kde ho čaká hrozivý trest s nepredstaviteľnými následkami. Experimentálna liečba ho zmení na krotkého baránka, ktorý sa už nikdy nedopustí násilia, ale zároveň ho tak zbaví aj možnosti voľby medzi dobrom a zlom, jeho ľudskej podstaty. Kniha je fascinujúcim jazykovým koncertom, brilantnou štúdiou zla v človeku aj drsnou antiutópiou v orwellovskom duchu. K slovenskému čitateľovi sa dostáva v treťom vydaní, doplnenom o doslov profesora Antona Heretika st., psychológa a psychoterapeuta. Zároveň obsahuje detaily z originálneho textu, ktorý sa považuje za jediný autorizovaný rukopis, a slovník slangových výrazov.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (SK)
Originální název:

A Clockwork Orange, 1962


více info...

Zajímavosti (9)

Z důvodu kontroverze amerického vydání byl v roce 1973 zadržen jistý knihkupec za prodej kopie knihy.
Stíhání bylo později zastaveno. (HematomMyokardu)


V roce 1961 Anthony Burgess a jeho žena navštívili jako turisté tehdejší Sovětský svaz. I tento výlet byl pro Burgesse jako autora významný, protože jej inspiroval k napsání několika románů, ale zejména mu poskytl látku pro Mechanický pomeranč. (Zlord Antiježíš)


Andy Warhol natočil román jestě před Kubrickem, jmenuje se Vinyl (1965). (Zlord Antiježíš)


Kapitola 21 je vypuštěna z amerického vydání knihy. Distributor nechtěl vydat novelu která končí happyendem. Číslo 21 má však pro knihu další symboliku, protože 21 je v Británii (i v USA) věkem plnoletosti. Podle zkrácené americké verze je natočen i Kubrickův film. (Zlord Antiježíš)


Název pochází ze starolondýnského argotu cockney, v němž fráze "ujetý jako mechanický pomeranč" znamená cosi napovrchu normálního, ale uvnitř naprosto zvráceného. (Zlord Antiježíš)


Jedné noci roku 1944 čtyři dezertéři z americké armády v Londýně přepadli těhotnou manželku mladého učitele Anthonyho Burgesse. Žena následkem utrpěných zranění potratila a z hrůzného zážitku se už nikdy úplně nevzpamatovala. Tragický zážitek inspiroval Burgesse k napsání knihy. (Zlord Antiježíš)


Práva od Anthony Burgesse koupil za 500 dolarů Mick Jagger, který vážně uvažoval o jeho natočení se svými kolegy coby droogy. (Zlord Antiježíš)


Dívky, se kterými Alex souložil, měly v knize 10 let, pro film ale výrazně zestárly. (Zlord Antiježíš)


V knize není nikdy řečeno příjmení Alexe. DeLarge bylo vytvořeno až pro film a to podle , kde má Alex pohlavní styk se dvěma dívkami a nazve se "Alexander the Large". (Zlord Antiježíš)