Mechanický pomeranč zajímavosti
Anthony Burgess
Vůdce mladých londýnských násilníků Alex tráví většinu svého času konzumací drog, přepadáním bezbranných obětí a poslechem Beethovenovy hudby. Pak je však zatčen a donucen podstoupit „terapeutický“ experiment, který si v mnohém nezadá s krutostí jeho chuligánské minulosti. Přemíra násilných scén však není v Burgessově díle prvkem samoúčelným, lacině provokativním - tvoří pevnou součást vyprávění, které je stejně strhující jako originální. Filmová podoba díla v režii Stanleyho Kubricka toto kultovní dílo jen podtrhuje.... celý text
Literatura světová Romány
Vydáno: 2022 , OdeonOriginální název:
A Clockwork Orange, 1962
více info...
Zajímavosti (9)
Z důvodu kontroverze amerického vydání byl v roce 1973 zadržen jistý knihkupec za prodej kopie knihy.
Stíhání bylo později zastaveno. (HematomMyokardu)
V roce 1961 Anthony Burgess a jeho žena navštívili jako turisté tehdejší Sovětský svaz. I tento výlet byl pro Burgesse jako autora významný, protože jej inspiroval k napsání několika románů, ale zejména mu poskytl látku pro Mechanický pomeranč. (Zlord Antiježíš)
Andy Warhol natočil román jestě před Kubrickem, jmenuje se Vinyl (1965). (Zlord Antiježíš)
Kapitola 21 je vypuštěna z amerického vydání knihy. Distributor nechtěl vydat novelu která končí happyendem. Číslo 21 má však pro knihu další symboliku, protože 21 je v Británii (i v USA) věkem plnoletosti. Podle zkrácené americké verze je natočen i Kubrickův film. (Zlord Antiježíš)
Název pochází ze starolondýnského argotu cockney, v němž fráze "ujetý jako mechanický pomeranč" znamená cosi napovrchu normálního, ale uvnitř naprosto zvráceného. (Zlord Antiježíš)
Jedné noci roku 1944 čtyři dezertéři z americké armády v Londýně přepadli těhotnou manželku mladého učitele Anthonyho Burgesse. Žena následkem utrpěných zranění potratila a z hrůzného zážitku se už nikdy úplně nevzpamatovala. Tragický zážitek inspiroval Burgesse k napsání knihy. (Zlord Antiježíš)
Práva od Anthony Burgesse koupil za 500 dolarů Mick Jagger, který vážně uvažoval o jeho natočení se svými kolegy coby droogy. (Zlord Antiježíš)
Dívky, se kterými Alex souložil, měly v knize 10 let, pro film ale výrazně zestárly. (Zlord Antiježíš)
V knize není nikdy řečeno příjmení Alexe. DeLarge bylo vytvořeno až pro film a to podle , kde má Alex pohlavní styk se dvěma dívkami a nazve se "Alexander the Large". (Zlord Antiježíš)
Štítky knihy
antiutopie, dystopie, kakotopie Londýn zfilmováno anglická literatura vězení, věznice punk dospívání budoucnost výtržnictví sociální deviaceAutorovy další knížky
1992 | Mechanický pomeranč |
2007 | 1985 |
2003 | Všechno, jen slunce ne |