Pianista zajímavosti

Pianista
https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/470379/bmid_pianista-rku-470379.jpeg 5 1125 1125

Knihu Smrt města (Śmierć miasta,1946, č. 2003 pod názvem Pianista) nepsal autor ani tak pro čtenáře jako spíše pro sebe. Pomohla mu vyrovnat se s šokujícími událostmi, které během holocaustu zažil; vyčistil si díky ní hlavu i srdce a dokázal pak začít znovu. O svých válečných zážitcích totiž téměř vůbec nemluvil. Začátkem šedesátých let se některá nakladatelství pokoušela zpřístupnit tuto knihu dalším generacím čtenářů, ale vyšla až po více než padesáti letech v Německu, a v roce 2000 v Polsku. Ve Velké Británii a v USA byl román vyhlášen nejlepší knihou roku 1999 a v roce 2002 byl označen za nejlepší knihu roku i francouzským literárním časopisem Lire. Byl přeložen do mnoha dalších jazyků. V Čechách zatím vyšel jen jednou, a to v roce 2003. Filmová adaptace Romana Polańského z roku 2002 je nepochybně jedním z nejdůležitějších válečných snímků všech dob, protože přímo reálně rekonstruuje klima a kolorit doby a vypovídá o historické pravdě díky své jedinečné nestrannosti. Získala tři Oscary, Zlatou palmu v Cannes, deset polských Orlů a další významná ocenění. Jak řekl Adrien Brody při slavnostním přebírání Oscarů: „Tento příběh je varováním, ukazuje bolest, odlidštění a důsledky ohavných činů z doby války. A tak si přeji a doufám, že dnes i v budoucnosti tato kniha bude nadále významným příspěvkem k míru.“... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: ekniha , Argo
Originální název:

Pianista, 1946


více info...

Zajímavosti (4)

Příběh Wilma Hosenfelda

http://www.yadvashem.org/yv/en/righteous/stories/hosenfeld_gallery.asp (Chemiczka)


Kniha vyšla znovu až o pár desítek let později, v roce 1998. Německý překlad nese název Zázračné přežití. (milamarus)


Svůj příběh sepsal Władysław Szpilman již v roce 1945. Tehdy vyšla pod názvem: Smrt města. Avšak vzhledem k tomu, že se tehdy slušelo na německé důstojníky koukat spíše jako na nelidské bytosti, byla kniha brzy stažena. (milamarus)


Toto drama vychází ze skutečného příběhu. Filmovou daptaci autobiografické knihy Władysława Szpilmana obohatil režisér snímku o své vlastní zážitky z 2. světové války. (Faraon)