Pýcha a předsudek zajímavosti
Jane Austen
Pýcha a předsudek je jedním z nejoceňovanějších děl Jane Austenové i všeobecně. Vypráví příběh Elizabeth Bennetové, která žije se svými čtyřmi sestrami, sarkastickým otcem a maloměšťáckou, úzkoprsou matkou, která myslí jen na jediné - jak své dcery výhodně provdat. Když se na nedalekém panství Netherfield usadí mladý, svobodný a bohatý pan Bingley, je jasné, že se jej paní Bennetová pokusí získat pro jednu ze svých dcer. S Bingleyem přijíždí jeho dvě snobské sestry a zdánlivě pyšný pan Darcy, bohatý pán a majitel sídla Pemberley a poloviny hrabství Derbyshire, který na svéhlavou Elizabeth neudělá právě nejlepší dojem, narozdíl od přátelského Bingleyho, který si velmi rozumí s Lizzynou sestrou Jane. Na scéně se také objevuje pan Wickham, zapřísáhlý nepřítel Darcyho a chudý pěšák, který přijel s regimentem na zimu do města, a získává si Elizabethiny sympatie. Nic však není, jak se zdá být...... celý text
Literatura světová Romány
Vydáno: 2003 , AcademiaOriginální název:
Pride and Prejudice, 1813
více info...
Zajímavosti (11)
Adaptací Pýchy a předsudku je stále víc a víc, některé z nich jsou i docela bizarní. Vzniklo minimálně 11 filmových a televizních verzí knihy (jednou z nejvýraznějších je minisérie z roku 1995 s Colinem Firthem v hlavní roli). Mezi volněji inspirované adaptace patří slavné Deníky Bridget Jonesové, bollywoodský film Moje velká indická svatba, mysteriózní román a adaptace Smrt přichází do Pemberley, webseriál The Lizzie Bennet Diaries nebo Pýcha, předsudek a zombie. (Ještěrka2004)
Austenová prodala práva na vydání Pýchy a předsudku za 110 liber, ačkoliv v dopise zaslaným s rukopisem požadovala 150. Rozhodla se pro jednorázovou platbu a vzdala se odměn z prodeje knihy, aby se vyhnula riziku z neúspěchu. Škoda, že to riziko nepodstoupila, kniha se totiž stala bestsellerem a třetího dotisku se dočkala už v roce 1817. A dotiskuje se do dneška. (Ještěrka2004)
Sama autorka si dělala starosti s tím, zda není její text a téma příliš lehké. Nakonec byla však Austenová s románem spokojená, zejména s postavou Elizabeth. V jednom dopise napsala: „Musím se přiznat, že ji považuji za jednu z nejvíce okouzlujících hrdinek, která se kdy v literatuře objevila.“ (Ještěrka2004)
Austenová se nikdy nepřiznala k autorství svých knih. Na obálce vždy stálo pouhé „By a Lady“. Titulka Pýchy a předsudku hlásala „od autorky Rozumu a citu“. Až po její smrti se Janin bratr rozhodl světu odhalit její totožnost. (Ještěrka2004)
Postavy v Pýše a předsudku několikrát probírají Darcyho příjem 10 000 liber ročně. Jak moc to ale doopravdy je? V roce 2013 vypočítal The Telegraph částku, kterou by pan Darcy dostával v případě, že by žil v moderní době. Přišel by si asi na 12 milionů liber za rok. A to je jen profit navíc k mnohem cennějšímu panství a dalšímu majetku. Není divu, že se o tom zmiňuje i pan Bennet „Je bohatý, to je pravda, a koupí ti víc skvělých toalet a skvělých kočárů než Bingley Jane.“ Vzít si Darcyho by dnes znamenalo vzít si nějakého bohatého magnáta. (Ještěrka2004)
Stejně jako její postavy, i Jane Austenová byla odmítnuta kvůli chudobě své rodiny. (Ještěrka2004)
Pýcha a předsudek je tzv. román rodinného života (angl. domestic novel), který s ironickým podtextem líčí prostředí anglického venkova, tamní rodinné vztahy a snahy matek najít pro své dcery vhodné ženichy. (Markysek45)
Keira Knightley velmi chtěla roli Elizabeth Bennet , ale zároveň se jí bála . Důvodem bylo, že od svých sedmi let zbožňovala Jane Austen a speciálně její knihu Pýcha a předsudek , a bála se , že pro tu roli není dost dobrá. Dokonce šla za svým agentem a snažila se ho přesvědčit aby jí nedohodl setkání s režisérem , protože ona je velký fanoušek Jane Austin a pro tu roli není připravena , ale on jí řekl, že právě proto , že má tak ráda Jane Austin, bude dobrá . (Knížkařka)
První verzi románu sepsala v letech 1795 – 1797 a pojmenovala ji First Impresions (První dojmy). Nepodařilo se jí ale pro něj najít vydavatele, takže jej prozatím odložila a začala pracovat na románu Rozum a cit (Sense and Sensibility), po jehož vydání (1811) se k Prvním dojmům vrátila, přepracovala je a pod jménem Pýcha a předsudek vydala (1813). (AnetW94)
Kniha inspirovala několik filmařů. Uvádím tato zpracování: Pýcha a předsudek, rok 2005, režie Joe Wright, v hlavní roli Keira Knightley; Moje velká indická svatba, rok 2004, režie Gurinder Chadha; Pýcha a předsudek, rok 2003, režie Andrew Black, v hlavní roli Kam Heskin; Pýcha a předsudek (seriál), rok 1995, režie Simon Langton, v hlavní roli Colin Firth. (D.-e.-e.-)
Román a její autorku dokonce odsoudila i tak veliká spisovatelka jako
Charlotte Brontëová. Vytýkala jí, že nevzrušuje čtenáře ničím prudkým, což je možná vzhledem k románům Brontëové v jistém smyslu pravda. Charlotte přiznává své kolegyni "věrnost čínských kreseb a kouzla miniaturní malby" a uznává: "Svou práci v popisování povrchu života lepší anglické společnosti dělá obdivuhodně dobře."
Tón formulace o "popisování života" je téměř urážlivý, ale odhaluje skutečnost, že Charlotte Brontëová nebyla schopna vidět to nejcennější a zároveň to nejnovější, čím k literární tvorbě Austenová přispěla: IRONICKÝ PODTEXT PŘÍBĚHU, nemluvě o evidentním faktu, že Elizabeth Bennetová Jane Austenové a Jana Eyrová Charlotty Brontëové jsou pokrevními sestrami, že se liší pouze tónem malby, ale obě že jsou zrozeny z téže vnitřní TOUHY PO SVOBODĚ. (D.-e.-e.-)
Štítky knihy
pro ženy zfilmováno 18. století anglická literatura romantika skandály a aféry společenské romány zfilmováno – TV seriál morální hodnoty anglické rományAutorovy další knížky
2007 | Emma |
1996 | Rozum a cit |
2007 | Opatství Northanger |
2009 | Sanditon |
2006 | Mansfieldské panství |