Šmuky po baronce z Levetzow zajímavosti

Šmuky po baronce z Levetzow
https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/423984/bmid_smuky-po-baronce-z-levetzow-DYX-423984.jpg 3 4 4

Novela v sobě sjednocuje dvojí příběh lásky. Jednoho milostného vztahu z těch nejproslulejších a jednoho milostného vztahu takzvaně obyčejného, běžného. Jaký je však mezi nimi rozdíl? Každý je prožíván intenzivně, každý je pro své účastníky osudový. Ulrike von Levetzow a Johan Wolfgang Goethe, hydroložka Doris Levecová a redaktor a fotoreportér Libor Výmarský. A navíc, oba vztahy, které od sebe dělí téměř dvě stě let, jsou zvláštním způsobem propojeny prostřednictvím výjimečné kolekce šperků z českého granátu patřících kdysi Ulrice von Levetzow. Zde autor Karel Fryč rozvíjí na historickém pozadí příběh vyfabulovaný, ale svou podstatou věčný, originální i běžný zároveň, zkrátka příběh lásky. „Lidský život, zdá se, je zejména dnes příliš dlouhý na jedinou lásku. Ale je zatraceně krátký na to, abychom svým citům rozuměli víc než naši předchůdci. Budiž za lásku nebe velebeno, řekli by shodně i Johann Wolfgang i Ulrike i Doris i Libor i každý z těch, kdo si ji vzájemně darovali, byť i pouhý jeden jediný den,“ píše autor v závěru knihy. Závěr knihy je doplněn odborným textem historika a archeologa Jiřího Šlajsny z Oblastního muzea a galerie v Mostě o historii unikátní kolekce šperků baronky Theodore Ulrike Sophie von Levetzow, která patří k jedné z nejkrásnějších ukázek středoevropské šperkařské práce 1. poloviny 19. století. Jejich unikátnost nespočívá pouze v nádheře zlatnické práce či ve spojení s poslední múzou nesmrtelného Johanna Wolfganga Goetha, ale především v unikátním souboru 469 mimořádně velkých českých granátů.... celý text

Zajímavosti (1)

Souprava šperků baronky Theodore Ulrike Sophie von Levetzow patří k jedné z nejkrásnějších ukázek středoevropské šperkařské práce první poloviny 19. století. Jejich unikátnost však nespočívá v nádheře zlatnické práce nebo ve spojení s poslední múzou nesmrtelného Johanna Wolfganga Goetha, ale v unikátním souboru 469 mimořádně velkých českých granátů z oblasti Třebívlicka.
Šperk samotný byl zhotoven podle zadání nevlastního otce Ulriky von Levetzow, Františka Josefa z Klebelsbergu, pro Ulričinu matku Amálii von Klebelsberg. Celá souprava vznikala s největší pravděpodobností postupně v průběhu třiceti let a při její tvorbě bylo využito starších granátových šperků z rodového majetku Klebelsbergů. Hlavní součástí této empírovo-klasicistní soupravy (parure) je víceřadý náhrdelník (collier), sestavený z pěti šňůr mimořádně velikých českých granátů (pyrop), jehož zlatá spona je osazena jedinečně velkým granátem. Náhrdelník doplňují dva párové náramky ve stejném stylu, které však vznikly v odstupu několika let. Dalším kusem soupravy je zlatá spona k textilnímu pásu, osazená třemi broušenými granáty. Celou soupravu zakončují zlatý prsten s granátem a pár zlatých náušnic v orientálním stylu, opět se dvěma páry broušených granátů. Nejstarší součástí této soupravy je víceřadý náhrdelník, který podle značeného puncu vznikl před rokem 1806, stejně jako jeden z párových náramků. Naopak nejmladší součástí soupravy jsou náušnice a spona. Ty vznikly (soudě podle stylu zlatnické práce) společně s etují, ve které jsou šperky uloženy, zřejmě až ve dvacátých až třicátých letech 19. století. Přestože je celá souprava odborně zkoumána již od třicátých let 20. století, jsou to teprve nedávné gemologické analýzy, které ukázaly na její mimořádnou cennost. (KarzHa)


Autorovy další knížky

Karel Fryč
česká, 1959
2019  55%Šmuky po baronce z Levetzow
2018  93%Moldava - Všechno je na východ
2020  0%Parkinson aneb ten Zkurvysyn strejda