Snúbenci zajímavosti
Alessandro Manzoni
Príbeh lásky Renza a Lucie, ktorých túžbam a snom sa postaví do cesty panská svojvôľa, je prostý; avšak okolo základnej zápletky sa združujú ďalšie a ďalšie epizódy a dobrodružstvo. Opísanie mnohých dobrodružných príbehov, ktoré prežije dvojica milencov, dalo autorovi príležitosť zobraziť všetky spoločenské vrstvy od prostého tkáčskeho robotníka Renza cez zbabelého farára Abbondio až po zpupného šľachtica Rodriga, ktorý je schopný každého zločinu, aby dosiahol svoj chvíľkového rozmaru. Manzoni na podklade dobových dokumentov podrobne vykreslil, ako zhubný bol v Taliansku vplyv tzv. Bravo, ozbrojených žoldnierov v službách jednotlivých feudálov a sugestívne opísal hrôzy morovej epidémie, zavlečené do Milána cisárskymi vojskami Valdštejnovými.... celý text
Literatura světová Historické romány
Vydáno: 1975 , Tatran (Bratislava)Originální název:
I promessi sposi, 1827
více info...
Zajímavosti (1)
Třetí, definitivní verze vyšla v roce 1842 (první verze r. 1827). Úpravy se týkaly románové stavby, v poslední fázi pak bylo korunováno úspěchem jeho jazykové novátorství.
Manzoni, obdivovatel Waltera Scotta, dbal na to, aby svou fantazií nepřekryl historickou pravdu, ale aby mu naopak tvůrčí invence spolu se smyslem pro reálná fakta pomohla osvětlit dramatické okamžiky první poloviny 17. století. Umístil děj do Lombardie a otevírá jej událostmi, ke kterým došlo po vypuknutí válečného sporu o mantovské následnictví, při němž se střetly zájmy Španělů a Francouzů a kdy se císař Ferdinand II. za Valdštejnovy podpory rozhodl území obsadit. Jeho pětatřicetitisícové vojsko táhlo na Mantovu, a nejenže zhoršilo svízelnou situaci, navíc zavleklo do zpustošeného a vypleněného kraje mor. Obraz hromadného umírání a lidské bezmoci provází autor hlubokým soucitem, ale odhodlán co možná věrně vylíčit skutečnost, odkrývá i morální nákazu, která se šíří současně s morem: mezi lidmi se najdou mnozí, pro něž se smrt a domy poznamenaných stávají výnosným řemeslem, a ti nejlepší, jako renesanční humanista Bedřich Boromejský, moru podléhají. Román je harmonickou syntézou historie a básnické fantazie, skutečnosti a snu, citu a střízlivého úsudku. Definitivní podoby nabyl po Manzoniho pobytu ve Florencii ve třicátých letech 19. století, kdy vyvrcholilo autorovo úsilí vytvořit jednotný jazyk, jímž by mluvili všichni a který by byl schopen v nejvyšší míře vyjádřit lexikální bohatství a variabilitu živé mluvy. Na jeho jazykové mistrovství navázali pozdější vrcholní představitelé prózy 20. století. (vydavatel) (Rup)