Šógun zajímavosti
James Clavell
Asijská sága série
1. díl >
Jedné větrné noci roku 1600 při pokusu obeplout svět ztroskotá holandská loď Erasmus u východojaponského pobřeží. Její velitel, jeden z předních evropských lodivodů, Angličan John Blackthorne, se tak stane „zajatcem japonských ostrovů“, nesmíří se však s rolí nečinného pozorovatele a popisovatele téměř neznámé země, jejích obyvatel, historie, zvyků. Blackthornovy schopnosti a znalosti brzy podstatně zasáhnou do dosud nerozhodnutého boje o vládu nad Japonskem, který mezi sebou svádějí nejvlivnější samurajové a do něhož se svým nezanedbatelným vlivem zapojují i jezuité. Je to boj krutý, nesmlouvavý a neúprosný, plný nástrah a intrik – v sázce totiž není nic menšího než titul šóguna, před kterým se skloní celé Japonsko. Stejně jako exotický Evropan nenávratně mění Zemi vycházejícího slunce, přerod prodělává také Blackthornovo myšlení a cítění. Postupně začíná chápat a respektovat japonský smysl pro důstojnost a zdvořilost, objevuje novou krásu, harmonii a zcela se proměňují jeho představy o sexu, náboženství a smrti. Clavellův román o střetu dvou kultur, který se odehrává v neklidném období japonských i evropských dějin, je knihou nejen dramatickou a strhující, ale i poučnou, a právem si získal celosvětovou popularitu.... celý text
Literatura světová Historické romány
Vydáno: 2022 , AudiotekaOriginální název:
Shogun, 1975
Interpreti: Pavel Soukup
více info...
Zajímavosti (8)
Vyšlo i jako audiokniha (vyd. Audiotéka) - čte Pavel Soukup.
https://audioteka.com/cz/audiobook/sogun (knihodrak23)
Trailer nové adpatace:
https://1url.cz/MudUf
Kde a kdy? Disney+, 27.2.2024 (Lenka.Vílka)
Román Šógun výrazně ovlivnil znalosti západního světa o Japonské kultuře a historii a v době kdy se stal světovým bestsellerem zdvihl vlnu zájmu o ni. (Zlord Antiježíš)
Jamese Clavella k napsání Šóguna inspirovala zmínka o anglickém mořeplavci, který se stal v Japonsku samurajem, v učebnici dějepisu jeho dcery. Řeč byla o mořeplavci Williamu Adamsovi (viz. další zajímavosti). (Zlord Antiježíš)
Kniha je předlohou i pro muzikál s premiérou v roce 1990 na Broadway a dále interaktivní počítačové hry pro Macintosh a MS-DOS z roku 1989, na které autor okrajově spolupracoval. (Zlord Antiježíš)
Jméno lodi Erasmus (patron námořníků) je s největší pravděpodobností odvozeno od původního jména lodě De Liefde, holandské lodě, s kterou William Adams ztroskotal na pobřeží Japonska v roce 1600. Skutečný Erasmus byl přejmenován, aby se jeho jméno lépe hodilo ke jménům ostatních čtyř lodí, s nimiž vyplul z Holandska na expedici v roce 1598. (zdroj: http://cs.wikipedia.org) (Zlord Antiježíš)
Postava námořníka Johna Blackthornea je volně založena na osudech skutečného trosečníka, mořeplavce Williama Adamse, prvního Angličana který doplul k japonským ostrovům. (Zlord Antiježíš)
V roce 1980 byla podle románu natočena devítihodinová televizní minisérie Šógun. (Zlord Antiježíš)
Štítky knihy
buddhismus Japonsko křesťanství zfilmováno 17. století trosečníci samurajové misionáři šogunát zfilmováno – TV seriálAutorovy další knížky
2003 | Král Krysa |
2000 | Tchaj-pan |
2009 | Šógun |
2009 | Gaidžin |
1991 | Šógun (I. díl) |