Spolčení hlupců zajímavosti

Spolčení hlupců
https://www.databazeknih.cz/img/books/55_/552689/bmid_spolceni-hlupcu.jpg 4 1232 1232

Ignácius Reilly, dnes už legendární postava, je výstřední třicátník s akademickým vzděláním, který odmítá pracovat a žije se svou ovdovělou matkou. Notorický mudrlant a zápecník Ignácius považuje za své životní poslání sepsání význačného díla, ve kterém odhalí pomýlenost a mravní zpustlost doby. Při jedné cestě z baru Ingáciova matka poškodí autem cizí dům a jelikož nemá peníze na náhradu škody, je Ignácius donucen hledat si práci. Nakonec je přijat do továrny Levyho kalhoty, což je upadlý podnik před bankrotem. Ignácia práce v malém podniku nadchne, cítí ji především jako šanci trumfnout svou přítelkyni ze studií Myrnu Minkoffovou, která se angažuje v boji za lidská práva v New Yorku. Jeho neutuchající úsilí o sebeprosazení ho však vrhá do série riskantních situací...... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: audiokniha , Tympanum
Originální název:

A Confederacy of Dunces, 1980


Interpreti: Jiří Zavřel
více info...

Zajímavosti (4)

Filmové zpracování knihy bylo několikrát připravováno, ale vždy "zásahem vyšší moci" znemožněno. V letech 1982, 1994 a 1997 předčasně zemřeli zamýšlení představitelé hlavní role. Začátek natáčení v roce 2005 překazil hurikán Katrina, který silně zasáhl New Orleans. Příběh se stal pro filmaře "prokletým" a dočkal se zatím pouze divadelních zpracování (1984, 2015). (Dáma s hrnstjm)


V roce 1997 byla v New Orleans na Canal Street instalována bronzová socha, která znázorňuje Ignatiuse J. Reillyho přesně na místě ze začátku příběhu, kdy čeká na matku před obchodem. (Dáma s hrnstjm)


Český rozhlas 3 - Vltava uvádí knihu jako četbu na pokračování, viz http://www.rozhlas.cz/vltava/stream/_zprava/john-kennedy-toole-spolceni-hlupcu-114--1677484 (Teckovana)


Jedním z důvodů sebevraždy autora byla i několikaletá marná snaha o vydání této knihy.
Rukopis knihy mnoho let nabízela k vydání jeho matka až nakonec roku 1980 vyšla v nakladatelství Luisianské státní univerzity.
Ještě téhož roku figurovala pět měsíců na seznamu bestsellerů revue Washington Post Book World. Roku 1981 získala cenu Los Angeles Times za nejlepší beletristické dílo, Faulknerovu cenu PEN klubu i posmrtně udělenou Pulitzerovu cenu za rok 1981. (Amadys33)