Století moudrosti zajímavosti
Caroline Stoessinger
Impozantní a elegantní příběh o houževnatosti a optimismu vychází celosvětově s předmluvou Václava Havla a podporou Elieho Wiesla. Klavíristka Alice Herzová Sommerová na vlastní oči viděla celé minulé století a první dekádu století tohoto. Přežila koncentrační tábor v Terezíně, ...
Zajímavosti (1)
Fimlový dokument o Alici Herzové Somerové byl oceněn OSKAREM
====================================================
Hrdinka oceněného dokumentu Alice Herzová-Sommerová se pohybovala v uměleckém prostředí a mezi její přátele patřili i pražští židovští spisovatelé Franz Kafka a Max Brod. Vypracovala se na mezinárodně uznávanou pianistku, ale v roce 1943 byla s manželem a synem transportována do ghetta v Terezíně. I tam se snažila věnovat hudbě, hrála svým spoluvězňům.
Nicholas Reed (vlevo) a Malcolm Clarke, tvůrci dokumentu o pražské rodačce Alici Herzové Sommerové The Lady in Number 6: Music Saved My Life dostali Oscary.
Nicholas Reed (vlevo) a Malcolm Clarke, tvůrci dokumentu o pražské rodačce Alici Herzové Sommerové The Lady in Number 6: Music Saved My Life, dostali Oscary.
FOTO: John Shearer, ČTK/AP
Po válce žila krátce v Praze a v roce 1949 se i se synem odstěhovala do Izraele, kde vyučovala hudbu a propagovala česko-židovské skladatele Viktora Ulmanna, Pavla Haase, Gideona Kleina či Hanse Krásu. Od roku 1986 žila v Londýně. Melissa Müllerová a Reinhard Piechocký napsali o jejím dramatickém osudu knihu Rajská zahrada v pekle: Život Alice Herzové-Sommerové.
„Naučila nás všechny ve štábu, abychom se na věci kolem sebe dívali optimističtěji,” řekl při převzetí ceny režisér Malcolm Clarke. (bytost)
Štítky knihy
Židé druhá světová válka (1939–1945) hudba Izrael Terezín emigrace klavír, piano Alice Herzová-Sommerová, 1903-2014 holokaust, holocaust