Pád titanov zajímavosti

Pád titanov
https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/233793/bmid_pad-titanov-233793.jpg 5 923 923

Století / Storočie série

1. díl >

Dramatické udalosti Prvej svetovej vojny, Ruskej revolúcie a boja žien za volebné právo, ktoré otriasli celým svetom, spoja osudy piatich rodín z rozličných krajín a spoločenských vrstiev. Píše sa rok 1911 a deň, keď v Anglicku korunujú za kráľa Juraja V. Trinásťročný Billy Williams začína svoj prvý pracovný deň v uhoľnej bani vo Walse. Banícku rodinu Williamsovcov a šľachtických majiteľov baní Fitzherbertovcov spojí romantický vzťah aj nenávisť. Lady Maud Fitzherbertová sa zaľúbi do Waltera von Ulricha, špióna pôsobiaceho na nemeckom veľvyslanectve v Londýne. Ich osudy sa prepletajú s osudom Gusa Dewarea, ctižiadostivého mladého asistenta prezidenta USA Woodrowa Wilsona. Zakrátko do deja vstúpia aj dvaja osirelí ruskí bratia Grigorij a Lev Peškovovci, no ich plán emigrovať do Ameriky zmarí vojna, povolanie do armády a revolúcia. Pád titanov odhaľuje čitateľovi drámy a intrigy plynulo prechádzajúce z Washingtonu do St. Peterburgu, z prachu a nebezpečenstva uhoľných baní do palácov vysvietených krištáľovými lustrami, z chodieb moci do spální mocných. Aj tentoraz Ken Follett zužitkoval skutočné historické udalosti na umocnenie rýchleho sledu deja a hlbokých citov zobrazených v tomto pútavom diele.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Tatran (Bratislava)
Originální název:

Fall of Giants, 2010


více info...

Zajímavosti (4)

Město a zároveň volební okrsek Aberowen neexistuje.

Nicméně ve Walesu existuje okrsek s podobným jménem. Aberavon, který je labouristický již od roku 1922, kdy se za něj stal poslancem sám Ramsay MacDonald, první labouristický premiér v historii Spojeného Království. (vojtaruzek)


Aldgate je sice reálná část Londýna, ale není a nikdy nebyla volebním okrskem pro volby do Dolní sněmovny. (vojtaruzek)


Labouristická strana Velké Británie je v této knize zobrazována ve velmi pozitivním světle. Částečně to možná způsobil fakt, že Barbara Follett, manželka autora, je členkou téže strany a dokonce vykonávala funkci ministryně kultury a turistiky ve vládě Gordona Browna. (vojtaruzek)


Kniha na Britské frontě končí v prosinci roku 1923 triumfem labouristické strany ve všeobecných volbách (I když ještě nebyli největší stranou) a sestavením jejich vlády pod vedením Ramsaye MacDonalda.

Tato vláda ovšem neměla dlouhého trvání a po vyslovení nedůvěry se v říjnu 1924 konaly další volby, které drtivě vyhráli (v knize značně nenávidění) konzervativci. Tato vláda vydržela až do roku 1929, kdy už ve volbách ovšem vyhrála labouristická strana, dokonce s vyšším ziskem než měla konzervativní strana, poprvé v historii Británie (Za dva roky se ve volbách opět propadli a získali jen 52 křesel v dolní sněmovně).

Poté vládla národní koalice (Složená ze všech větších stran) i přes druhou světovou válku. Zpět k moci (tentokrát již na celých 6 let) se labouristé dostali až v roce 1945, jak je popsáno v druhém díle trilogie "Zima světa" (vojtaruzek)