Pád titánů zajímavosti
Ken Follett
Století / Storočie série
1. díl >
První část monumentální historické ságy Století, v níž bestsellerista Ken Follett (Pilíře země, Na věky věků) poutavým, jímavým a zároveň napínavým způsobem mapuje fiktivní osudy několika rodin v různých částech světa, jež byly dramaticky poznamenány moderními dějinami. Pád titánů přivádí na scénu příslušníky britské a německé aristokracie, velšské horníky, ruské dělníky i americké demokraty či zbohatlíky, aby několikrát propojil jejich životní cesty a vložil jim do nich zásadní překážku – první světovou válku. Sto let staré historické události – a v jejich skrytu příběhy lásky, přátelství, hrdinství, ale i beznaděje, ponížení či falše – znovu ožívají…... celý text
Literatura světová Historické romány
Vydáno: 2011 , Knižní klubOriginální název:
Fall of Giants, 2010
více info...
Zajímavosti (4)
Město a zároveň volební okrsek Aberowen neexistuje.
Nicméně ve Walesu existuje okrsek s podobným jménem. Aberavon, který je labouristický již od roku 1922, kdy se za něj stal poslancem sám Ramsay MacDonald, první labouristický premiér v historii Spojeného Království. (vojtaruzek)
Aldgate je sice reálná část Londýna, ale není a nikdy nebyla volebním okrskem pro volby do Dolní sněmovny. (vojtaruzek)
Labouristická strana Velké Británie je v této knize zobrazována ve velmi pozitivním světle. Částečně to možná způsobil fakt, že Barbara Follett, manželka autora, je členkou téže strany a dokonce vykonávala funkci ministryně kultury a turistiky ve vládě Gordona Browna. (vojtaruzek)
Kniha na Britské frontě končí v prosinci roku 1923 triumfem labouristické strany ve všeobecných volbách (I když ještě nebyli největší stranou) a sestavením jejich vlády pod vedením Ramsaye MacDonalda.
Tato vláda ovšem neměla dlouhého trvání a po vyslovení nedůvěry se v říjnu 1924 konaly další volby, které drtivě vyhráli (v knize značně nenávidění) konzervativci. Tato vláda vydržela až do roku 1929, kdy už ve volbách ovšem vyhrála labouristická strana, dokonce s vyšším ziskem než měla konzervativní strana, poprvé v historii Británie (Za dva roky se ve volbách opět propadli a získali jen 52 křesel v dolní sněmovně).
Poté vládla národní koalice (Složená ze všech větších stran) i přes druhou světovou válku. Zpět k moci (tentokrát již na celých 6 let) se labouristé dostali až v roce 1945, jak je popsáno v druhém díle trilogie "Zima světa" (vojtaruzek)
Štítky knihy
první světová válka (1914–1918) Anglie Německo tajemství mezilidské vztahy ságy historické romány na pozadí skutečných událostíAutorovy další knížky
2013 | Zima světa |
2015 | Hranice věčnosti |
2021 | Večer a jitro |
2021 | Pilíře země |
2018 | Pád titánů |